0

Обережно, «правдоруби»

На базі незалежної аналітичної платформи Vox Ukraine, заснованої після Революції Гідності групою висококваліфікованих економістів та юристів, які працюють в Україні і за кордоном, приблизно рік тому був створений фактчекінговий проект VoxCheck.

VoxCheck – це єдиний фактчек-проект в Україні, який систематично перевіряє висловлювання топових політиків на предмет брехні: «Ми створюємо публічний механізм притягнення політиків до відповідальності за неправдиву риторику, розповсюджуючи інформацію про їхню брехню. VoxCheck заснований і працює на базі незалежної аналітичної платформи VoxUkraine», – зазначено на сайті проекту.

VoxCheck стежить за висловлюваннями топ-політиків, які формують політичний порядок денний шляхом аналізу їх цитат та висловлювань. Рейтинг брехунів та маніпуляторів очікувано очолила Юлія Тимошенко. Самим правдивим політиком, щоправда трохи не очікувано, виявився Володимир Гройсман, він отримав почесне звання  «правдоруба».

На сайті урядового порталу 29 березня було опубліковано роз’яснення «Як і для чого відбувається трансформація охорони здоров’я». Роз’яснення базується на думках прем’єр-міністра. Зацікавлені даної темою засоби масової інформації розібрали на цитати висловлювання головного «правдоруба» країни, які склали основу їх інформаційних повідомлень і відрізнялися хіба заголовками.

Ось дві головні цитати з сайту в оригіналі (навіть з помилками):

«У звернеyні до українців Прем’єр-міністр Володимир Гройсман наголосив, що ні для кого не є секретом сьогоднішній стан вітчизняної медицини, тому систему можна і треба змінювати: пацієнти повинні отримувати якісні послуги, а лікарі – достойні зарплати».

«Дивуюсь щоразу, коли чую, що все в медицині погано, тому що зробили реформи. Ми не зробили ще ніякої реформи. Ми тільки розпочали її робити. І я знаю, що нам потрібні роки, щоби побудувати якісну систему охорони здоров’я. Цим займаються розвинуті держави десятиріччями. Я вважаю, що за 3-5 років ми змінимо ситуацію. Уже у наступному році ситуація має стати кращою».

Сайт «Медпросвіта» назвав новину «Гройсман сподівається відчути результати медреформи вже через пару років».

Перед тим як перейти до аналізу цитат «правдоруба» зупинимося на заголовку «Медпросвіти». Напевно ніхто не сумнівається у тому, що пан Гройсман очікує на позитивні результати реформи. А позитивні результати викликають приємні відчуття, які позначаються на обличчі. Дивлячись на те, як виглядають на фото Гройсман, Рева, Розенко та їм подібні важко собі уявити, що має таке відбутися в охороні здоров’я, щоб вирази облич цих посадовців стали ще більш задоволеними. Здається, що вони давно уже відчули позитивні зміни у своєму житті. До того ж не зовсім ясно яким чином згадані особи мають відчути результати медреформи. Невже Гройсман і весь Кабмін подалися до центрів первинної медико-санітарної допомоги і надали свої персональні дані для заповнення декларацій на обслуговування у сімейного лікаря з розрахунку 370 грн на рік? Думаю, що ні. Тоді з якого дива прем’єр має щось відчути? 

Тепер перейдемо до цитат, які є предметом досліджень фактчекінгового  проекту VoxCheck.

Знаєте, що таке гарний сантехнік у Німеччині? Це фахівець, який на одну проблему має кілька рішень, з яких будь-яке дасть практичний результат. Знаєте що таке гарний сантехнік в Україні? Це людина, яка має десять пояснень, чому після його роботи у вас продовжує текти каналізаційна труба або крапати вода з крану.

А знаєте чим відрізняється український політик від українського сантехніка? Політик, на відміну від сантехніка, ще до того, як почати щось робити уже готує 10 пояснень чому після його діяльності не буде ніякого результату або буде гірше як було. Якщо хтось не помітив, то уже зараз політиками та експертами-реформаторами готується перелік аргументів, які пояснюють чому не так все просто і не так все швидко, і що реформи в «медицині» тривають десятиріччями… у розвинутих країнах. А що вже говорити про нас, недолугих. У нас реформи триватимуть вічно. Очевидно, що це робиться з метою пояснити і забезпечити себе роботою на 10-и років наперед.

Але політик – це ще не вищий рівень в українській суспільній ієрархії. Вищий рівень – це політик-правдоруб. Знаєте чим звичайний політик відрізняється від політика-правдоруба? Сучасний український політик-правдоруб не просто пояснює чому буде важко і чому може нічого не вийти, ще до того, як почав класти гроші до своєї кишені за нікому непотрібну роботу, котру він ще не починав робити. Політик-правдоруб – правдиве твердження використовує для того, аби збрехати двічі ще до того як почав щось робити.

У наведених двох абзацах чистою правдою є твердження, що українська охорона здоров’я у жахливому стані, це дно, гірше – нікуди і таке інше. Але до обіду, ця правда, говориться для того, аби пояснити, що будь-які кроки у будь-якому напрямку призведуть до неодмінного покращення – головне йти і не думати, воно там покаже, тому що гірше нікуди. А після обіду ця правда говориться для того, аби пояснити, що очікувати на швидкі зміни не варто, бо ми на такому дні, що виберемося з нього не скоро. Більше того, дорога не лише буде тривалою, але можуть бути й помилкові напрямки, бо ми не знаємо куди йти. Ось це є справжньою вершиною «правдоруба». Завершальною крапкою для нього є створення спеціальної незалежної громадська організації, яка відшукає правдиве слово у цитаті політика. Ось це і є справжній фактчекінг, яким займається VoxCheck.

Українська мова відрізняється від інших своєю милозвучністю. Тому є пропозиція зі слова «фактчекінг» прибрати літеру «т». Ну так само, як при переході від «честь» до «чесний» «т» зникає. А чесний факчекінг – це і мелодійно, і більш зрозуміло пересічному громадянину.  

Якщо Вам сподобалася стаття підтримайте наш сайт матеріально. Великі справи робляться малими коштами

Карта приват: 4149 4996 4053 3723

 

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.