0

Порошенко, Гройсман, Супрун: хто та які цілі переслідує, реформуючи українську систему охорони здоров’я

В політичних кулуарах уже давно шепочуть про напружені стосунки між президентом та прем’єр-міністром країни. Зовсім недавно, 2 квітня, головний редактор ресурсу «Лівий берег» Соня Кошкіна навіть писала, що Петро Порошенко готує Юрія Луценка на місце прем’єра, і останній ніби як навіть дуже непроти. І лише тому, що в коаліції немає голосів для пертурбацій питання вирішили не педалювати, аби не демонструвати відсутність парламентської більшості як такої, не демонструвати слабкість влади і не виставляти себе на посміховисько.

Уже 3 квітня, Парламентський комітет з питань охорони здоров’я визнав роботу Міністерства охорони здоров’я в 2017 році незадовільною та рекомендував парламенту прийняти звернення до Кабінету міністрів про відставку в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. А ще перед цим до Семена Глузмана телефонував генеральний прокурор Юрій Луценко і переконував відомого морального авторитета, що «папа» не винен, на «папу» натиснули з Америки і він був змушений призначити Супрун, а тепер змушений терпіти її, хоча в душі  проти американських волонтерів-радіологів у владі.

Ну таке буває: призначити «драглисту речовину» на посаду керівника спеціалізованої антикорупційної прокуратури, до цієї пори не створити антикорупційний суд, прирівняти громадських активістів-антикорупціонерів, які нехай і фінансуються за кошти американських платників податків, але не мають владних повноважень з державними службовцями,  примусивши їх заповнювати е-декларування, – тут стійкість до тиску країни-жандарму є зразковою, а ось встояти під напором американців при призначені міністра в МОЗ – не вийшло.

Не вдаючись у складнощі взаємних стосунків у трикутнику президент – прем’єр – «в.о» міністра ОЗ, Уляна Супрун явно виглядає важливим об’єднуючим елементом цього тріумвірату. Звичайному лікарю та громадянину важко зрозуміти чому існує ця зв’язка та які цілі у ній переслідує кожний суб’єкт.

Почнемо з призначення на пост «в.о.» міністра Уляни Супрун. Ніякого тиску на Петра Порошенка з боку США не було. Була пропозиція від деяких, можливо навіть зовсім невпливових американських політиків віддати сферу охорони здоров’я громадянці США. Цілком можливо, що наші «фінансові» партнери, котрі узалежнили країну кредитами також пролобіювали це кадрове призначення.

Сфера ОЗ стала розмінною монетою або компенсацією за непоступливість Петра Порошенка у інших принципових питаннях, передусім у питанні боротьбі з корупцією.

Уляна Супрун виконує дуже просту функцію – розчищає дорогу для американських «генериків» та переводить формування бюджету охорони здоров’я України у ручний режим. Треба розуміти, що перед тим як буде реалізований принцип «гроші йдуть за пацієнтом» має запрацювати принцип «скільки хотіли – стільки дали».

Інтереси Петра Порошенка до медичної сфери виникли згодом, після діяльності Уляни Надії. Спочатку у гаранта Конституції України виникли ідеї по сільській медицині, що матеріалізувалося відповідним законопроектом під який Мінрегіону буде виділено 5 млрд грн. на будівництво сільських амбулаторій та проведення широкосмугового інтернету. Так закінчилася боротьба з екстенсивним розвитком охорони здоров’я та «фінансуванням стін». Потім у президента виник бізнесовий інтерес до охорони здоров’я. Всім відомо, що у столиці (поки що) є одна мережа клінік, назвемо її «D». Мережа клінік «D» останній рік почала потужну експансію на ринку медичних послуг. Але біда у тому, що ця мережа зіштовхнулася з проблемою кадрового забезпечення. В Україні брак педіатрів та терапевтів.

Багато людей задаються питанням для чого лікарів первинної ланки для виконання соціальних та профілактичних функцій примусово переводять у ФОПи? Відповідаю: це робиться для того, щоб зробити їх нову діяльність неможливою або дуже складною. Розпач та безвихідь залишить їм один єдиний вихід – шлях у нову мережу клінік «D». У такий спосіб вирішиться кадрова проблему приватної монополії, що формується. Також багато людей запитуються, а коли буде виконана норма закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» в частині фінансування бюджетними коштами на рівні 5% ВВП? Відповідаю: це станеться тоді, коли державні гроші можна буде заводити у власні приватні медичні заклади. Чи позначиться це на заробітній платі лікарів ФОПів? Ніяк не позначиться – вона залишиться низькою. Для тих, хто не в курсі – 5-6 тис грн на місяць.

Таким чином, для Петра Порошенка реформа первинної ланки – це раціональний політичний та бізнесовий проект. У містах, де населення має гроші, спочатку виявляються затребувані ринком лікарі. Потім ці лікарі заводяться у приватні клініки через механізм ФОП. Далі формуються «справжні» професійні асоціації, які будуть вимагати підвищення фінансування і влада буде задовольняти ці справедливі вимоги, переспрямовуючи кошти собі. Петро Олексійович завжди любив домовлятися із собою. Це важко, але дуже вигідно.

У селі схема проста. Набудувати декорацій і зімітувати турботу про населення, яке віддячить своїми голосами на виборах.

Інтереси молодого політика Володимира Гройсмана – політичні. Він чомусь розраховує, що те, що робить Уляна Супрун та Петро Порошенко має сподобатись народові і буде зараховано у вигляді політичного активу на його ім’я. Всі розуміють, що такі політологічні розрахунки можуть виникнути хіба у голові людини, освітній базис якої закладений на вінницьких базарах та МАУП.

Що мають розуміти сімейні лікарі у цій ситуації. В обласних центрах їх кількість буде зменшена. Переведення бюджетників у ФОПи – це стовідсоткове зменшення числа працюючих на кількість пенсіонерів, які не захочуть щось міняти у своєму житті. В результаті цього зменшення буде вивільнена якась кількість медичної власності та землі. Долю цих активів не складно передбачити. Єдиним способом залишитись в медичній сфері для сімейних лікарів – боротися за власність. Власність у обласних центрах не можна залишати органам місцевого самоврядування.

Якщо Вам сподобалася стаття підтримайте наш сайт матеріально. Великі справи робляться малими коштами

Карта приват: 4149 4996 4053 3723

 

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.