0

Про призначення в.о. міністра Уляни Супрун

129311232_kartinuy_Naumavicius_Ramunas_727 липня в МОЗ відбулися дві непересічні події: американку українського походження Уляну Супрун призначили в.о. міністра, а Віктору Шафранському делікатно показали на двері. Пан Шафранський зі своєю відставкою не випадково включений до переліку непересічних подій. Вся справа у тому, що ця фігура абсолютно задовольняла команду Гройсмана – фахівець імітаційної діяльності, зручний у користуванні, грошей не просить тощо. Але всім було зрозуміло, що на роль ширми такий чоловік не годиться. Особливо стало «невдобно» тримати такого в.о. міністра після корупційного скандалу з Василишиним. Чи знали про існування Уляни Супрун 4 місяці тому? Звичайно знали, але тоді здавалося, що для того аби продурити хоча б з півроку вистачить і Шафранського, але життя, як завжди, вносить свої корективи.

В ситуацію мусив втрутитися сам П. Порошенко. Це він прийняв рішення змінити ширму для медичного напрямку і викликав пані Супрун на розмову для того аби переконатися чи годиться ця людина для виконання цієї «почесної» місії. З огляду на позитивне рішення можна робити висновок, що годиться. І тут важливо розуміти, що нічого іншого як ширму Петро Олексійович не шукав. Ризики звичайно є, людина може піти шляхом Сергія Лещенка, але ситуація вимагає дій, тому довелося ризикувати. Не можна також виключати й тиску самих США, які примусили гаранта до активних дій на користь Супрун, але роль іноземних кураторів у медичній сфері не варто перебільшувати.

Отже всі ці події збурили уми в експертному середовищі, які почали наповнювати медичний простір прогнозами. Ми теж зробимо свій прогноз. Його робити абсолютно не важко знаючи головний принцип організації медичної допомоги від вищої політичної влади: порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих. Про ставлення до медичної сфери з боку політичного істеблішменту свідчить звільнення Шафранського одразу після помпезної презентації концепції реформ на колегії МОЗ. Таке враження, що КМУ навіть не в курсі про появу на світ цього реформаторського шедевру.

Тому прогноз простий – Уляні Супрун буде дозволено робити кроки, які зменшують витрати бюджетних коштів і латають «дюрки», які виникли від попередніх реформаторів. Мабуть, на цьому все.

Що хотілося б сказати про саму пані Уляну Супрун. Свої погляди вона висловила у статті на УП під назвою «Змінити медицину, щоб вижити». Даний текст дає підстави зробити два висновки. Висновок перший: претендент на посаду міністра нічого не розуміє в українських реаліях, й тим більше в українській медичній сфері, що, в принципі, є природнім явищем. Висновок другий: майбутній міністр нічого не розуміє в американській системі медичної допомоги. І це самий головний висновок.

Ми часто покладаємося на людей українського походження, які все життя прожили у інших розвинутих державах, але як показує практика ці люди абсолютно не розуміють як створена і як працює система у країні в якій вони прожили все життя. Інтегруватися в систему і бути в ній успішним, зовсім не означає розуміти її ціннісні та інституційні засади. Й дійсно звідки українцеві розуміти те, що створив не він, а якийсь ірландець. Тим більше, що система організації стосунків значно складніша, аніж конструкція автомобіля, принципів роботи, якого теж не обов’язково розуміти аби рухатись по автошляхах.

Тобто людина може бачити, що швидка медична допомога в США укомплектована парамедиками і рівень їх кваліфікації вищий аніж лікаря української служби екстреної допомоги. Але збагнути чому парамедик США має вищу кваліфікацію і звідки він такий взявся, вона не годна. Американець може побачити, що українець не має свого лікаря чи адвоката, але він не розуміє звідки береться свій.

Образно кажучи, пані Супрун хоче зробити великий басейн і запустити у нього добрих дельфінів. Але вона не розуміє, що все на, що вона може розраховувати в Україні, так це на хлоровану воду. В Україні проблемою буде навіть викопати котлован, а не те що збудувати басейн. Місця під котлован ніхто не дасть, навіть якщо екскаватор привести свій, літаком. Про те що дельфіни здохнуть у хлорованій воді взагалі не йдеться як і не йдеться про наявність самих дельфінів, яких не можливо наловити у Дніпрі.

Очевидно, що проблемою буде оточення пані Супрун. Безперечно оточення – це токсичний актив, яке буде давати дурнуваті поради. Імунітету до цих порад може не виявитися.

Драма ситуації полягає у тому, що в очах українців буде дискредитовані іноземці українського походження. Якщо Квіташвілі було не шкода, то Уляну Супрун – щиро шкода. Такі люди багато допомогли Україні і, саме головне, вони потрібні Україні. Тільки зовсім не там, куди їх пхають Гройсмани і Порошенки.

Яка ж інтрига і що залишається не ясним? Не ясним залишається стосунки Супрун з олігархами і картельними партіями. Квіташвілі, виконуючи генеральну лінію МВФ однозначно обслуговував інтереси олігархів та Ложкіна-Кононека-Яценюка. Чи зуміє Уляна Супрун “просікти” політичні розклади, зрозуміти мотиви ключових замовників медичної реформи покаже час. Що можна однозначно сказати так це те, що виходом із даної ситуації є шлях Лещенка-Найема, нічого кращого і кориснішого пані Супрун зробити не вдасться. Першою помилкою буде спроба реформувати швидку медичну допомогу за американським зразком.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.