0

Про реалізацію проекту Світового банку

capustaЗа повідомленнями прес-служби МОЗ 05.03.15 у будинку Уряду відбувся спільний брифінг Міністра охорони здоров’я України Олександра Квіташвілі та представників Міжнародного банку реконструкції та розвитку, під час якого директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Чімяо Фан повідомив, про надання Україні позики у розмірі 214,73 мільйонів доларів США на проект «Поліпшення охорони здоров’я на службі людей», що спрямований на прискорення процесу реформування української медицини. На думку міністра Квіташвілі компоненти, закладені в проекті, стануть локомотивом української медичної реформи, що дасть можливість вже цього року зробити потужний старт в реформуванні галузі.

За даними відкритих джерел Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) англ. International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) — одна з п’яти інституцій Групи Світового банку, заснована в 1945 році. Штаб-квартира — Вашингтон.

Міжнародний банк реконстру́кції та розвитку — основна кредитна установа Світового банку. На відміну від МВФ Міжнародний банк реконструкції та розвитку кредитує проекти економічного розвитку. МБРР — найбільший кредитор проектів розвитку в країнах, що розвиваються із середнім рівнем доходів на душу населення. Всі позики банку надаються під гарантії урядів країн-членів. Позики виділяються під процентну ставку, що змінюється кожні 6 місяців. Позики надаються, як правило, на 15-20 років з відстрочкою платежів по основній сумі позики від трьох до п’яти років.

Не вдаючись до смислового аналізу назви програми «Поліпшення охорони здоров’я на службі людей» (інколи глибокий зміст маскується за невигадливими формами) звертає на себе увагу відсутність конкретних даних про суть цього проекту. З інформаційного повідомлення пер-служби МОЗ метою нового п’ятирічного проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі людей» є розвиток медичної інфраструктури та підвищення якості медичних послуг у 8 областях України.

Зокрема, йдеться про інвестиції, спрямовані на впровадження нового фінансового механізму в медичній сфері, профілактику, раннє виявлення та лікування серцево-судинних і онкологічних захворювань, удосконалення первинної медико-санітарної допомоги, приведення нормативно-правових актів до кращих світових стандартів, проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії тощо. Залучена позика дозволить пришвидшити процес реформування української медицини. 

Реалізація проекту розрахована на 5 років. Старт Проекту – 01 червня 2015 року. 

Подібний вчинок з боку поважної міжнародної структури виглядає більш ніж дивним. Все, що було презентовано командою міністра за час його перебування при владі можна сміливо охарактеризувати як невизначеність. Не відсутність конкретики (за нею можуть бути приховані наміри), а саме невизначеність. Тобто, будь-яка дія з боку МОЗ – це стрибок у безодню. Врятувати реформаторів від цього може лише відсутність ресурсів. Тепер вони є.

Чергова фінансова інтервенція з боку міжнародних структур вкотре свідчить про глобальні смислові проблеми у Західному світі. І це стосується не лише Світового банку. Якщо уважно проаналізувати підтримку напрямків, ідей, рухів в Україні численними іноземними фондами, то складається враження, що світ фінансує самознищення.

Що стосується даної позики, то всім очевидно, що це чергова безвідповідальна дія уряду за кошти платників податку, яка подається як великий успіх.

 Реформи в медичній сфері в Україні почнуться не з фінансових позик, які витрачатимуться на впровадження нового фінансового механізму в медичній сфері, удосконалення первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) (для початку треба дати визначення, що таке ПМСД), тощо. Реформи почнуться з усвідомлення та оголошення справжніх, а не надуманих проблем української медицини. Інституційні проблеми не вирішуються впровадженнями нових механізмів, технологій чи методологій. Вони вирішуються в парадигмі ідей, смислів та цінностей.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.