0

Про візит Юрія Ганущака на Миколаївщину, або як головний «децентралізатор» країни приймав іспит на лояльність «центру»

17 травня, в ході розширеного засідання президії Миколаївської обласної ради, обговорювались плани щодо створення госпітальних округів в області. Про це повідомляє місцева преса. Насправді того дня в Миколаєві нічого не обговорювали. Виконуючий обов’язки начальника місцевого «облздраву» Юрій Дячук здавав тест на лояльність політиці, яку провадить центральна влада. Загалом, у цьому нема нічого дивного, оскільки обласний департамент – це вертикаль виконавчої влади. Але дивним є інше. Як ви думаєте, хто приймав іспит з Києва? Іспит на лояльність центру  приймав… головний ідеолог децентралізації в Україні Юрій Ганущак.

Вся суть децентралізації по-українськи передана словами самого Юрія Івановича, який сказав приблизно так: якщо плани Уряду по створенню 4 госпітальних округів, не буде підтримано миколаївськими депутатами – представниками місцевого самоврядування, то апологет самоврядування Ганущак посприяє, щоб область мала один госпітальний округ з центром у Миколаєві.

– То, что мы пытаемся сохранить инфраструктуру, создавая не один округ, а четыре, это исходит из понимания того, что нагрузка будет. Поэтому, реально, вот это решение, которое предлагается, будет оптимальным. Если не будет этого решения, то будет один округ. Давайте, не манипулировать этими вещами. Вам сказали, сегодня дорог нет, завтра они есть. Но если мы сейчас не начнем эту работу, то не будет ничего, – сказал Юрий Ганущак

Відсутність доріг, в розумінні Ганущака не просто не є перешкодою для створення госпітальних округів. Випливає, що саме відсутність госпітальних округів і є причиною поганих доріг. В уяві реформаторів лікарня інтенсивного лікування буде чимось таким, що жителі сіл і райцентрів в єдиному пориві кинуться мостити до неї дороги.

Ви думаєте, що «говоряща» голова Володимира Гройсмана Юрій Ганущак обіцяє збудувати вишукані та оснащені лікарні в центрах госпітальних округів? Хєр там. Суперлікарні збудують самі органи місцевого самоврядування, гроші ж бо передали на місця. Політтехнології не стоять на місці – вони розвиваються. Тепер не треба самому обіцяти, тепер можна обіцяти за когось. Одні обіцяють за районних чиновників, що ті переобладнають районні лікарні у центри планового лікування та реабілітації, інші обіцяють, що якісь дяді організують клініки Мейо.

Непомітно ми так далеко зайшли в реформах, що уже не реагуємо на той факт, що Павло Ковтонюк та Юрій Ганущак, не маючи зеленого поняття про медичну систему, невідомо у якому статусі їздять по країні і, спираючись на неіснуючі закони, роздають обіцянки не від свого імені, шантажують і примушують до порушення чинних законів місцевих чиновників. До речі, дуже цікаво, що сам очільник Миколаївської медицини перебуває у статусі «в.о».

Один з головних аргументів на користь створення госпітальних округів, який був озвучений на зустрічі – це поліпшення якості медичних послуг за рахунок збільшення навантаження медперсоналу в центральних лікарнях. Залишимо у спокої головних реформаторів Ковтонюка та Ганущака, які в житті раптово зацікавилися питанням якості та доступності медичної допомоги. Питання до Юрія Дячука: чи можна поцікавитися датою з якого числа ви почали перейматися якістю надання медичної допомоги?

Я правильно розумію, пане Дячук, що роками у робочий та неробочий час ви наполегливо боролися за інтереси пацієнтів і ось нарешті, коли до влади прийшли люди, які віддали медицину Супрун та Ганущаку вам випала нагода допомогти хворим людям, які їздили з віддалених куточків області лікуватися у Миколаїв? Тепер у лікарнях міст Первомайськ, Вознесенськ та Баштанка будуть проводитись стентування, тромболізіси і таке інше? Чи може все трошки не так? Завдяки безпринципній і угодовський позиції протягом десятиріч ви та вам подібні спостерігали як політична влада неадекватним фінансуванням розвалювала медицину, а бездарні феодали руйнували місцеву економіку. Але ви мовчали і годили політичній владі. А коли система деградувала, ви просто допомагаєте десь доламати, а десь прибрати руїни, які залишилися після діяльності осіб, яких ви обслуговували.

Кажете люди з глухих сіл їздять у Миколаїв, бо в районних лікарнях мало оперують? А ви не поцікавилися чому в районних лікарнях мало оперують? А я вам скажу. Люди не мають за що оперуватися. До того ж на третинний рівень сума на медикаменти та витратні матеріали виділяється у 7 разів більше ніж на вторинний. У Вінницькій області 93 грн проти 13 грн. в день на одного пацієнта. Цифри взяті з доповіді Валерія Коровія – голови Вінницької ОДА. Запитання: якими будуть ці співвідношення при створені госпітальних округів? Невже у всіх буде 93 грн.? І невже цього буде достатньо?

Пацієнти, про яких нібито опікується недоначальник «облздраву», не потребують опіки. У них є гроші, вони сіли на власне авто, взяли з собою тисячу доларів і поїхали у Миколаїв або навіть Київ. Люди, які залишились на обслуговування в районних лікарнях грошей не мають. Їм немає за що їхати і тому їх не треба відправляти ні в який госпітальний округ. Пацієнтам з районів потрібні гроші, а не госпітальні округи. Пацієнт без грошей не потрібний ні у лікарні інтенсивного лікування, ні в центрі ПМСД, ні в амбулаторії. Але цинізму і непрофесійності нашим медичним чиновникам не позичати.

Здавалося все дуже просто. Треба зробити три зразкових лікарні: у Первомайську, Вознесенську та Баштанці і чекати як люди з прилеглих районів самостійно туди перейдуть. Але є інший шлях – взяти і розвалити навколишні лікарні, абсолютно нічого не створюючи у центрах госпітальних округів, експлуатуючи безвихідь хворих. І таку політику можна зрозуміти – фінансувати Ковтонюка і Ганущака Гройсману значно дешевше ніж лікарні по всій країні.

Історія українських реформ  буде вписана золотими літерами у світову історію медицини. Інакше бути просто не може.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.