0

Рада яка не радить

– Усі мешканці міста Марлоу юристи, так що всі подають позови до суду на всіх інших.

Так ми гарантуємо право заробляти на життя своєю професією.

– Божевілля!

– Я можу подати на Вас до суду. Ви допустили образливе висловлювання на адресу міста!

А тепер Ви дивитеся на мої ноги, ось ще один позов – сексуальне домагання.

– А за що Ви не можете подати в суд?

– Найміть мене …

– І Ви тут живете?

– Краще місця не буває. Кожен день нове трактування закону. Бенкет інтелекту …

– Ну добре, але якщо тут всі юристи, як же Ви живете. Хто прибирає, хто чистить Вам туалети?

– Такі як Ви, інакше їм нічим було б заплатити за наші послуги …

Діалог з кінофільму «Траса 60» (1.17 ‘)

Без назви. Ярослав Мікласевіч

Без назви. Ярослав Мікласевіч

Громадський рух є основою демократії і головною її цінністю. Процес громадського обговорення є фактично бродильним процесом, в якому немає місця вишуканому продукту, але все ж без якого подальше його виробництво неможливо. Тісто для випічки хліба, вино, сир – це все результати бродіння бактерій. Так і в котлі громадських дебатів і дискусій народжуються нові ідеї, формується громадська думка на різні актуальні події, йде обмін думками. Для таких обговорень, часто з виплеском емоцій і тому безрезультатних,  і необхідні майданчики.

У демократичних країнах думка громадськості з тих чи інших питань робить істотний вплив на процес формування державної політики. Одним з механізмів взаємодії, консультацій держави з громадськістю є громадські ради та інші подібні органи. У період між виборами саме функціонування цих інститутів дозволяє громадськості впливати на публічну політику, поряд із впливом через голос політичної опозиції, засобів масової інформації, роботу лобістів і різноманітних груп інтересів.

Громадські ради покликані сприяти комунікації влади з громадськістю та демонструвати еволюцію влади в бік лібералізації. У громадському житті не так багато майданчиків, на яких можна без особливих зусиль зареєструватися і виступити. Більшість місць зарегульовані різними документами, правилами, реєстраціями, клановими інтересами і т.д.

Отже, виходячи з розуміння ролі громадських рад можна виділити три основні напрямки їх діяльності:

  • Майданчик для обговорення актуальних подій
  • Експертиза прийнятих державними органами рішень
  • Консультативна та представницька діяльність

Ось таким тематичним майданчиком в медицині в ідеалі повинна бути громадська рада при МОЗ. Але на жаль, ми не бачимо дійсної ефективної її роботи. Відповідно не отримуємо необхідного продукту. Що це, слабкість демократії чи любов наших громадян до повної, часто абсурдної зарегульованості відносин, яка заважає адекватній роботі й  актуалізації важливих проблем.

Природно в таких умовах мало хто захоче працювати на громадських засадах, і відмовляється брати участь у роботі подібного «громадського» органу. Можна до безкінечності обговорювати різні юридичні аспекти та тонкощі роботи організації, пустивши все на рейки максимального ускладнення правил прийняття рішень. Але навіщо?

Перебуваючи на засіданнях громадської ради складається враження, що це має сенс тільки для юристів, які використовують цей майданчик, щоб в черговий раз похизуватися своїми знаннями юриспруденції і в апофеозі власної значущості запропонувати свої послуги нерозбірливій публіці. Якщо в цьому й полягає робота громадської ради, тоді напрошується питання: навіщо вона потрібна?

Громадська рада при МОЗ – це просто апофеоз абсурду . Цікаво, що люди абсолютно не готові помічати свою непотрібність і продовжують нерозважливо витрачати свій і чужий час на обговорення хто-кому повинен звітувати та скільки чоловік має бути присутнім в залі. При цьому намагаються навіть ввести норми регулювання журналісткої діяльності, абсолютно не віддаючи собі звіту у тому, що діяльність журналістів прописана конституцією і законами.

Звичайно, частині членів ради це все дуже подобається , одні роблять селфікі на фоні зали і президії, інші просто тримають руку з мандатами, незалежно від того, за що голосують. Це все прекрасно, рада працює, проводить засідання, встановлює чергові обмеження, формує нові списки обмежень в майбутньому і т.д. Але результатів роботи немає, бродіння немає, відповідно немає продукту.

Весь світ рухається по шляху спрощення процедури прийняття рішень, і повної її прозорості. Приклад тому країни Прибалтики – все чітко, чесно і прозоро. Може до них треба запустити наших юристів, вони точно наведуть у них там свій «лад»? Логічна і, здавалося б, раціональна пропозиція по впровадженню електронної системи голосування,  може призвести до нового витка юридичної вакханалії і слід очікувати, що на наступних двох-трьох зборах будуть обговорюється юридичні аспекти технічної реалізації цієї пропозиції і не факт , що юристи зійдуться у поглядах, а кворуму може вже й не бути.

Діяльність юриста дуже інтимна річ, в чомусь вона схожа з професією лікаря. Лікар також опікуючись здоров’ям пацієнта може наприписувати призначень та процедур в такій кількості, що людині не буде часу для життя, вона буде витрачати його на лікування. І саме поміркованість і виваженість дають рівновагу між життям та існуванням.

 Висновки:

– Громадська рада на те й громадська, щоб приймати рішення тією кількістю людей, яка прийшла на засідання, або брала участь у голосуванні. Якщо люди проігнорували засідання, тоді тема засідання їм нецікава і нічого їм в цьому дорікати.

– Громадська рада – це відкрита організація, яка сприяє відкритому і прозорому обговорення всіх процесів, що відбуваються в суспільстві. А перетворення його в чергову масонську ложу для обраних призведе до ще більшої девальвації і нівелювання прийнятих нею рішень.

– Робота громадської ради повинна показувати результати, а не імітацію процесу. Деякі громадські організації набагато більше роблять для суспільства за один день свого існування, ніж уся громадська рада за роки.

PS: Даний матеріал це тільки думка автора і реакція на події в медичній спільноті. Trigger.in.ua – відкрита платформа і надає всім бажаючим висловлювати свою позицію з цього приводу (у тому числі і юристам).

Володимир Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.