0

Чому Мінфін скасовує автономізацію лікарень

Міністерство фінансів розробило проект постанови, яку уже вдруге хоче протягнути через Кабмін. Суть ініціативи Мінфіну – зобов’язати новостворені КНП всі перераховані від НСЗУ гроші за надані послуги тримати на казначейських рахунках, а не у приватних банках. Ця інформація одразу об’єднала представників двох ворогуючих таборів: критиків реформи Уляни Супрун та прихильників «прогресивних» змін.

Об’єднавчим чинником стала інтерпретація команди Супрун ініціативи Мінфіну. Мовляв зобов’язання тримати гроші на казначейських рахунках виходить з намагання Уряду латати дірки в бюджеті за рахунок медичних грошей, до того ж уже зароблених. Для цього розробляються різні пояснення на зразок: гроші, які надходять від НСЗУ не є бюджетними. Це, виявляється, пряма виплата за надану послугу. І цю виплату для надійності треба покласти на рахунки комерційного банку. А якщо їх розмістити в казначействі, то ось тоді гроші отримані за надану послугу стають бюджетними. Ну що хотіти з людей далеких від розуміння природи державних фінансів.

А тепер по порядку. Уряду нема ніякого резону примушувати лікарні бюджетні гроші, які він витрачає на оплату послуг класти на рахунки казначейства для того, щоб потім їх відібрати чи позичити на латання бюджетних дірок. Починаючи з квітня цього року, Кабмін може просто відібрати гроші з програми медичних гарантій, оскільки це не захищена стаття бюджетних витрат. І про це заявляв колишній міністр фінансів Ігор Уманський, після своє відставки навесні. Тобто не потрібно спочатку платити, а потім думати як забрати. Можна законно не заплатити, сказавши, що бюджет порожній. І все.

Чому ж Мінфін змушений виходити з ініціативами: всі гроші до казначейства! Причина банальна. Головні лікарі розміщають гроші в приватних банках, а потім їх розтягують по кишенях. Особливо неприємно Кабміну спостерігати, як гроші НСЗУ отриманні для «ковідних» хворих не йдуть на лікування, а лежать на депозитах у комерційних банках. Пацієнти, зрозуміло, лікуються за власні гроші.

Про це все, звичайно, ж знає цех головних лікарів та вся медична знать. Але замість того, щоб публічно визнати проблему і бодай заочно засудити колег-мародерів наші медичні активісти, які ще вчора кляли Уляні Супрун об’єднуються з нею під гаслами : «Свободу некомерційним комунальним підприємствам», «не віддамо зароблені гроші» і так далі. Ну з головними лікарям і медичною знаттю все зрозуміло. У них така культура: зустрічатися на тусовках, селекторних нарадах цілуватися, посміхатися і робити вигляд, що вони всі належать до однієї дружної порядної сім’ї трудівників-жертовників. Але не зовсім зрозуміле позиціонування молодої команди Супрун, яка тяжко бореться з корупціонерами. Ну члени команди ж знають, що частину головних лікарів «тра» садити в тюрми. Причім, на їх думку, треба садити всіх. І саме в корупційних злодіяннях звинувачували медичну знать всі ці стефанишини та усітнови. Тому хочеться запитати: причім тут свобода та автономізація? Для того, щоб розкрадати бюджетні гроші?

Тепер щодо свободи та автономізації. Всі ці цнотливі дяді і тьоті, котрі зараз обурюються порушенням прав і свобод комунальних некомерційних підприємств дуже добре знали ідею створення КНП. А ідея була проста: отримати ліцензію від держави добирати гроші з пацієнтів на стентуваннях, пологах та апендиктоміях, тобто на нагальній ургенції. Але! Мова йшла про вільне розпорядження виключно зароблених грошей. Про бюджетні гроші не йшлося. У нас в охороні здоров’я ніяк не можуть зрозуміти природу і значення державних фінансових ресурсів. Бюджетні гроші належать вищій політичній владі, правлячому класу. Саме політична влада організувала систему зі збору податків. А це означає, що політична влада не просто здійснює контроль за їх використанням, але і дбає про створення соціальної бази для наступних виборів, тобто дбає за переобрання себе у владу. І власники бюджетних коштів не допустять, щоб якісь головні лікарі дискредитовували владу за її ж гроші. Взяти у держави бюджетні гроші на лікування «ковідних» пацієнтів, але витрати їх на будівництво чергового приватного палацу це дискредитація влади. Саме тому Мінфін намагається згорнути нову економічну політику, яка, загалом, була створена як приманка для лохів з метою трансформації лікарень в КНП.

Отже, ніхто ніякої свободи у лікарень не відбирає. Автономізації бути. Лікарні згодом отримають довгоочікувані ліцензії для заробляння коштів на нагальній ургенції. Але всі гроші, і ті які їм виплатить НСЗУ, і ті як вони видеруть з рук пацієнтів будуть спрямовані на казначейські рахунки. І держава сама буде визначати, що, кому, куди витратити. І якби при владі знаходилася Супрун, то вона робила б те саме, розповідаючи, що всі головні лікарі – злодії. Позаяк Супрун не при владі, то вона бореться за свободу, справедливість і права лікарень вільно розпоряджатися заробленими коштами. А поки у цей час НСЗУ, яке сформоване кадрами Супрун, і нібито проти ініціатив Мінфіну, викликає до себе головних лікарів і в ручному режимі керує виплаченими коштами. Хтось з головних лікарів слухається НСЗУ, платить премії, а хтось не слухається і посилає НСЗУ нафіг. Мінфін на це дивися дивився і вирішив видати постанову про заборону лікарням тримати бюджетні гроші в комерційних банках. Ось і все.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.