0

Ганьба такій ганьбі

Мазепа

“Мазепа” Эжен Делакруа

Сьогодні на своїй сторінці «фейсбук» екс-міністр Олег Мусій поскаржився на не включення до порядку денного надважливого законопроекту “Про засади державної політики охорони здоров’я” (2409а) та не затвердження проекту Постанови про Рекомендації парламентських слухань на тему: “Про реформу охорони здоров’я в Україні” (4406).

Виявляється, все це сталося через відсутність депутатів на роботі, антисоціальну позицію деяких парламентарів та політиканство трьох фракцій опозиції (Самопоміч – дала всього 2 голоси, РПЛ – всього 3 голоси та Батьківщина – 0 голосів). І все це, як зазначає пан Мусій, сталося незважаючи на постійні вимоги Голови Комітету Ольги Богомолець на погоджувальних радах розглянути комітетські законопроекти, які так потрібні людям. «ГАНЬБА такій роботі!!!», – підсумовує Олег Степанович.

Сьогодні завершує свою роботу VII Міжнародний медичний форум. Підсумовуючи результати двох секцій, присвячених питанням реформ охорони здоров’я мій висновок ще категоричніший: ГАНЬБА такій ГАНЬБІ. Не будемо вдаватися у подробиці, хто і що саме ганьбив, це не так важливо.

Так вже заведено, що кожен ганьбить своє, рідне, те що йому миле. Автор цього тексту також не є виключенням і буде ганьбити політологічну безграмотність реформаторів.

Запитання до народний депутатів, авторів законопроекту, який не потрапив навіть до порядку денного: а чому раптом новосклепана коаліція має підтримувати ваші законопроекти? Може коаліція створювалася під медичне питання, чи воно входило в коаліційну угоду? Не на папері, а реально. Чи може автори законопроекту є лідерами в своїх фракціях та є впливовими та автоитетними персонами серед депутатського корпусу? Чи може Ольга Богомолець об’їхала всю Україну з роз’яснювально-просвітницькою місією?

Олександр Ябчанка у своїй доповіді на секції VII Міжнародного медичного форуму вірно зазначив, що березень-квітень 2014 були вікном можливостей – період, коли кількість прийнятих революційних законів була рекордною. Всі, хто щось мав у той час, представив у ВР України і отримав результат. Те, що ці закони не виконується інша справа. Питання до медичних реформаторів, де були їхні законопроекти у 2014. Шановні, не пишіть законопроектів у 2016. Якщо вони і будуть включені до порядку денного, то це не значить, що вони так потрібні людям. У 2016 на голосування будуть поставлені лише ті законопроекти, які потрібні або Борису Ложкіну, або Володимиру Гройсману.

Всі ваші законопроекти написані на філософській невизначеності та ціннісній еклектиці. Раби не самоврядовуються, свобода – це не вільний вибір собі головного лікаря і таке інше.

Медицині – потрібна формула справедливості. Для того щоб її вивести треба знову все розібрати на безліч складових і по кожній представити позицію в парадигмі добра і зла.

Вікно терапевтичних можливостей закінчилося. Сьогодні треба йти в народ, представляти візію, розмовляти, переконувати, формувати передвиборчу програму, йти на вибори, перемагати  та втілювати.

Порада. Не використовуйте слово «політик» в негативному сенсі і не демонізуйте його. Не треба цього робити, оскільки ніхто, окрім політиків, реально нічого не реформує. Ніякі експерти реформ не проведуть. Знаєте чим політик відрізняється від експерта? Політик вміє переконувати, політик здатний жертвувати і боротися. Експерт – це самозакохана оранжерейна троянда, яка в комфортних умовах заробляє кошти на літній відпочинок. Ніякі експерти ніякої реформи ніколи не втілять. Тому не треба сіяти, коли лише час орати. Не витрачайте час на написання законопроектів.

Може варто подумати нарешті, для чого ми роз’єднували первинний рівень з вторинним, не маючи при цьому чіткої дефініції, що таке первинна медико-санітарна допомога, або для чого ми скорочуємо ліжка. Хто має займатися питаннями профілактики і виконувати соціальні функції тощо. Може після цього у нас не будуть прокурори (лікарі) плануватися фізичними особами підприємцями, які знаходяться у власності держави, а медичною допомогою не буде вважатися, те що оплачується бюджетом.  

Час «Ч» рано чи пізно прийде, і тоді справді потрібні будуть законопроекти, а не створення чергових «РПР», «Нових країн» чи «Стратегічних дорадчих груп» за прозорими конкурсами. Статус експерта, якщо на те пішло, здобувається не на прозорих конкурсах і надається не експертами, які вийшли з кабінетних надр, а громадянами після того, як претендент довів свою суспільну потрібність. Отже, ганьба такій ганьбі.

Про сьогоднішню “перемогу” читайте в наступному тексті.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.