0

Медицина, “напьорсточники” і Левіафан

Мене здивували слова нового міністра охорони здоров’я про новий конкурс одразу після його призначення на посаду. Намір оголосити новий конкурс на Голову Нац. служби здоров’я?.. Коли конкурс тільки-но відбувся? Коли результат очевидний: або залишити «як є» (поточні очільники НСЗУ), або оновлення (мій План)? Оберіть сторону на свій смак – і давайте вже до результатів.

Однак сьогодні Кабмін таки перезапустив конкурс.

Причини мене вразили ще більше. Виявилося, Уряд Гончарука перед прощанням заклав вимогу розгляду Кабміном переможців будь-якого конкурсу – тільки після довідки (а по факту – вердикту) з НАБУ. Ні, це не «трійки» сталінських часів, це стаття 59 Постанови 246 (https://bit.ly/3fuVxna)..

І хто б сумнівався. Щодо переможців на голову НСЗУ потрібну довідку НАБУ не надав. Відповідно, Кабмін не розглянув наші програми,- і конкурс автоматично закрився за збігом часу.

Чесно, я не знаю як на це реагувати. Нас довго навчали пишатися антикорупційними супергероями з НАБУ. Оскільки я ніколи з державними коштами справи не мав (тільки з приватними) – то шукати в мене якусь корупцію, тим більше так довго – смішно. Тож терміни розгляду порушено. Саботаж? Операційна неспроможність? Звичайна халатність?

Це якийсь сюр. В дусі МОЗу минулої влади – їздити по бізнес-школах з пафосними лекціями про команду мрій. А далі серед топ-менеджерів з реальним бізнес-досвідом (крім нашої команди, з clinical trials і медичного страхування,– був, наприклад, гендиректор мережі MOYO) обирають хлопця – приятеля замміністра. А на інші посади МОЗу – почесних протестувальників, соціологів і філологів. І роками перезапускають конкурси, якщо результат виходить не той.

Цього разу – до переможців ніхто не звернувся з поясненнями, навіть формальним листом. Я не активіст і не безробітний. Мені є чим займатися. Я не розумію чому через якогось держслужбовця на довідках, якого я утримую зі своїх податків,– із меншою увагою від мене змушені миритися мої клієнти. Вже 2,5 міс я дарую державі аналітику і стратегії – те, що зазвичай продаю великому бізнесу і закордон.

Але більше за нечесність – обурює замилювання очей. Що стане з нашою медичною галуззю? Після викриття технічного дефолту НСЗУ, що триває вже два місяці,- перевести НСЗУ ще на півтора місяці в режим конкурсу? Замість введення тимчасової адміністрації, наприклад з Нацбанку? Рівень, на який профінансована охорона здоров’я у квітні-травні, з ганебного показника 15,6% (на 1.05.21) досяг лише 48% (на 24.05.21) (https://bit.ly/2Rqsxnd)…

Лікарні стоять без грошей. Медики мітингують. Від волонтерів знову залежать базові речі, забезпечення навіть респіраторами (https://bit.ly/3f3KbWQ). Попереду «індійський» варіант вірусу – а в нас розвалюється ковідна мережа…

Тим не менш, Рубікон перейдено. Це був мій дев’ятий конкурс на державну службу. До НСЗУ – вже четвертий. “Напьорсточники” з “команди мрій” то копію паспорта “втратять”, то колонка в резюме “не така”, то за “стресостійкістю” (?!) зіб’ють всіх конкурентів. Я страшенно злий, що тепер все знову…

Однак за цей час я побачив, наскільки важливі зміни, які я пропоную. Майже десяток тисяч медиків відреагували на мої дописи. Щодня консультую адміністрацїї і колективи лікарень. Відгукуються лікарі із закордону – які поїхали, однак мріють повернутися.

Просто так покинути медиків в цій біді я не можу. Так трапился, що в мене є знання для виправлення бракоробства. В житті я вже збудував достатньо великих і стабільних систем. Генетичної безпеки харчових продуктів. Безперервної медичної освіти. Оновленої (скільки дали) сільської медицини. Сан.-епід. службу найбільшого поштового оператора країни.

Попри цю підлість – я йду далі. Буду боротися, доки система не почне давати людиноцентричний досвід в охороні здоров’я. І клінічні результати, які вищі за середні по світу.

Буду доносити переваги сучасних методів і інструментів. А програю через безглуздя з конкурсами – то продовжу як правозахисник з ГО і консультант із стратегічного інституту.

Дуже сподіваюся, міністр Ляшко зупинить лицемірство інших діячів про «чесний конкурс». Виступить гарантом рівних правил. Бо вважаю, час зупинити братовбивчу війну «прихильників Супрун» проти медиків. А почати пліч-о-пліч працювати для чогось більш значимого.

Цілей Державницьких. України для життя, а не перепродажу.

Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo.

Неможна зупинити правду.

Час якої настав.

 

Вадим Арістов, MD/MBA

стратег, Інфекціоніст, консультант лікарень і великого бізнесу (Revival Institute for Future)

http://fb.com/aristov.md

 

 

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.