0

Національні особливості конкуренції: переможці відомі до початку змагань. Або взяв «котлету» від Національної служби здоров’я – значить ефективний

Тарифи від НСЗУ народжують новий феномен. Всі учасники процесу скаржаться на неадекватність фінансових «плюшок» або просто визнають їх необґрунтованість. Але після того як міністр Степанов вирішив призупинити другий етап реформи серед незадоволених тарифами проявилися задоволені. Виявляється нікчемні тарифи декому можуть покращити фінансове благополуччя. У цьому і полягає новий феномен. Так Одеському обласному онкодиспансеру бюджет збільшили до кінця року у кілька разів. І малі тарифи для них не проблема. Тобто всі думали, що ефективність лікарні буде встановлена після кількох років некомерційного господарювання, а виявляється НСЗУ все вирішило до першого квітня і малі тарифи тут ні до чого.

Дуже цікаво обстоять справи з тарифоутворенням. Апологети принципу «гроші ідуть за пацієнтом» намагаються виправдати низькі тарифи інтелектуальним потенціалом працівників НСЗУ та складними формулами. Мовляв, не страшно що всім однаково і мало, треба тішитися з того, що ціни пораховані спеціалістами дуже високого рівня за складними трьохярусними формулами. І це має всіх якось заспокоїти і втішити. Цікавий ринковий підхід. Отже, якщо статтю Конституції критикували за те що вона обіцяє лікувати всіх від усього безплатно, то тарифи від НСЗУ: всім за все по 49 грн.

Дуже хотілося б дізнатися у якій сфері, де панують ринкові стосунки ціни вираховуються за формулами. Ну просто за формулами. Ще більше хочеться дізнатися, в якому сегменті ринку ціни розраховуються не продавцем, а покупцем. Ось прийшли ви в супермаркет і даєте 2 грн за кілограм твердого сиру. На вас дивляться здивовано, а ви кажете, що у вас три дипломи міжнародного зразка і дістаєте стоси паперів з формулами, щоб пояснити, що все обґрунтовано і якщо продати не один кілограм сиру по 2 грн, а зразу 1 тонну, то це буде дуже вигідно.

Насправді є випадки, коли ціна формується закупівельником, наприклад при закупці молока у населення. Але інститут закупівельників існує виключно на ринку і конкурує з альтернативною можливістю власника продати свій товар самостійно. От тільки є кілька проблем. Передусім лікарям нічого продавати. У них нічого нема без грошей держави. Потім, лікарям нікому продати свій «товар». А раз так, то нема ніякого ринку. Ринок існує там, де є продавець і є покупець.

Отже, ми думали, що неадекватні тарифи є бідою для всіх закладів охорони здоров’я, але з’ясувалося, що ні. Окрім приватних клінік ними задоволені певні лікарні, які взяли «котлету» від НСЗУ. Але взявши котлету головні лікарі не затаїлися і не притихли. Вони повірили у те, що є ефективними лікарнями. А лікарні без грошей, на їх думку, є неефективними. Неефективними вони стали до початку реформи, оскільки їх гроші у вигляді «котлети» віддали іншим.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.