0

Поки Мілованов та Потураєв думають як продати українську землю, Радуцький вирішує питання як українців зробити клієнтами міжнародних медичних корпорацій. Не «кисло»

Як ви думаєте, а чим зараз займаються депутати від «Слуги народу», які призначені президентом Зеленським вирішувати медичні проблеми поки їх колеги по цеху Потураєв та Мілованов думають як розпродати землі сільськогосподарського призначення? Одразу по 200 тис га іноземним корпораціям. Правильно, вони також думають що можна продати в охороні здоров’я. Тільки, якщо продаж землі відбувається без кріпаків, то віддача в концесію лікарень планується разом з нами. Працездатне населення буде їздити до Польщі, гроблячи здоров’я у гальванічних цехах чи підмиваючи пристарілих італійців в Неаполі, і переправляти гроші в Україну, щоб ті хто тут залишився віддали їх інвесторам, які вклалися в українські лікарні.

Виявляється наразі Україна потребує партнерства з міжнародними компаніями, які можуть інвестувати в систему охорони здоров’я країни. Без інвесторів, без західних партнерів нам буде дуже складно відновити той потенціал, який має Україна в системі охорони здоров’я. Про це пише на своїй сторінці «Фейсбук» голова профільного комітету Михайло Радуцький.

Разом з міністром охорони здоров’я Зоряною Скалецькою пан Радуцький познайомився з представниками компанії Steward International – найбільшою приватною медичною мережею охорони здоров’я, яка опікується мільйонами людей в США та за її межами.

Одним із напрямків роботи Steward International є допомога урядам рухатися до універсальної системи охорони здоров’я через трансформацію інфраструктури охорони здоров’я у сучасні, ефективні та якісні системи надання медичної допомоги.

Чуваки з Steward International пропонують укладати угоди на термін від 30 років і вище, щоб працювати з лікарнями на основі державно-приватного партнерства, реконструювати та розширювати старі лікарні відповідно до міжнародних стандартів.

«Така модель підтримки буде позитивною для України, тому ми домовились шукати шляхи співпраці!», – завершує пост Михайло Борисович.

І пана Радуцького можна зрозуміти. Одна справа, коли лікарні перетворившись в комунальні підприємства качають гроші з наших кишень у «закрома родіни», для утримання при владі політичного істеблішменту, звільняючи, до речі, при цьому бюджетні кошти для розкрадання через відшкодування ПДВ, будівництво мостів та продаж ОВДП тощо, а зовсім інша справа, коли гроші від пацієнтів прямують в кишеню медичного бізнесу. Не претендуючи на почесний статус представника політичної еліти Михайло Борисович, звичайно, обрав другий варіант: фінансові ресурси від хворого – до медичного бізнесмена. Саме для цього лікарні здаються інвесторам, які будуть з нас, поки що, витягувати гроші до себе у кишеню.

Тут головне не зарахувати Steward International до благодійників та гуманістів, які поблажливо дають нам 30 років на відбиття вкладеного. Після земельної реформи та знищення малого бізнесу через 30 років, тут житимуть інші люди. Інвестори, мабуть, сподіваються – платоспроможні. Але точно розрахунок не на нас.

Що ж собою уявляють американські неприбуткові (нон-профіт) структури, які інвестують та опікуються хворими людьми. І яка різниця між ними та нашими некомерційними підприємствами? Ось це дуже цікаві питання і відповідь на них є. Треба просто поцікавитись і одразу стане всім ясно, що вся ця авнтюра, затіяна Радуцьким, розрахована на абсолютно політологічну, фінансову безграмотність лікарів та байдужість наслення.

Неприбуткові організації (НПО), так звані non-profits, – колосальний сектор американської економіки. Багато з них існують на щедрі пожертви, інші ж, особливо університети і лікарні, успішно заробляють самі. Настільки успішно, що американці починають задаватися питанням: чому, наприклад, мережа клінік UPMC з Пенсільванії c річною виручкою понад $ 15 млрд продовжує вважатися некомерційною організацією і користується податковими пільгами? Про це йдеться у статті з промовистою назвою: «Чеканный профит: Как некоммерческая медицинская организация стала одной из крупнейших корпораций Америки» 

Виявляється, що головним джерелом фінансування НПО є доходи від надання товарів і послуг приватним особам, який приносить 47,5% виручки. Чемпіони за доходами серед НПО – заклади охорони здоров’я, які отримали у 2013 році виторг понад $ 1 трлн (докладніше – в таблиці «Не в себе»). Саме так виглядають інвестори, які опікуються пацієнтами. Як так вийшло, розбирався американський портал Slate.

Аналітики Slate провели ревізію 90 найбільших НПО і задалися питанням: а чи розуміє уряд, скільки податків недоплачують ці організації, які цілком успішно надають за гроші освітні, медичні та інші послуги, фактично конкуруючи з комерційними компаніями, які податкових пільг не мають? І самі відповіли: такого розуміння немає, тим більше що, крім федеральної пільги з прибуткового податку, НПО часто користуються додатковими податковими преференціями, які надаються на рівні штату.

Як показовий приклад вони вибрали НПО з Пенсільванії – Медичний центр Піттсбурзького університету (UPMC). За назвою можна припустити, що це університетська клініка, але таке припущення буде помилковим. UPMC давно вже перетворилася на гігантський конгломерат, до складу якого входить 30 великих лікарень. Він захопив, за власними оцінками, 41% ринку медпослуг в західній Пенсільванії. У цій мережі клінік працюють 80 тисяч осіб. UPMC веде активну міжнародну діяльність, наприклад, домовився відкрити онкоцентр в Казахстані спільно з Університетом Назарбаєва. А буквально днями, 24 травня 2018 року, було оголошено про купівлю UPMC клініки на 80 ліжок в Ірландії.

Виручка лікарняної мережі в 2017 році перевищила $ 15,6 млрд. Будь UPMC комерційною компанією, з такими показниками вона цілком могла б увійти до списку 500 найбільших американських корпорацій Fortune-500, причому не на останніх ролях, а на 182-му місці, поруч з мережею магазинів одягу GAP.

Примітно, що UPMC, будучи non-profit, охоче приймає благодійні пожертвування, правда, частка цих донацій в обороті мережі вельми незначна – близько $ 80 млн. Як некомерційна організація, крім можливості не платити федеральний прибутковий податок, UPMC щорічно економить ще як мінімум $ 20 млн , що не виплачуючи податок на нерухомість, від якого лікарняну мережу звільнив штат Пенсільванія.

Теоретично медична НПО повинна витрачати свої доходи на те, щоб «приносити користь місцевим громадам», проте точного визначення «користі» в законодавстві немає, тому гроші можуть бути витрачені, наприклад, на наукові дослідження, які не роблять безпосереднього впливу на добробут місцевих жителів. Критики UPMC відзначають, що некомерційна медична організація поводиться як велика корпорація, керована топ-менеджерами і консультантами, націленими виключно на максимізацію прибутку: виплачує своїм топ-менеджерам шестизначні зарплати, «пресує» профспілки, недоплачує працівникам, а також закриває лікарні в небагатих містечках з метою перенести їх в більш прибуткові передмістя, де живе платоспроможний середній клас.

У 2011 році UPMC влаштувала справжню корпоративну війну з найбільшою в Пенсільванії компанією медичного страхування Highmark Health (теж, до речі, НКО) і відмовилася приймати в своїх лікарнях її страхові поліси, фактично позбавляючи населення доступної медичної допомоги. Ось вам і «користь для місцевих громад». Тут вже довелося втрутитися владі штату, які примусили конкурентів до примирення.

Дійшло до того, що влада Піттсбурга в 2013 році подали позов, в якому зажадала позбавити UPMC некомерційного неприбуткового статусу – на тій підставі, що лікарняна мережа поводиться як комерційна корпорація, а не як НПО. Однак роком пізніше справа закінчилася мировою угодою.

Жителі Піттсбурга переконані, що UPMC багатіє за їх рахунок, а послуги прагне надавати в першу чергу заможним пацієнтам з інших міст. Згідно податкової звітності, UPMC витратила в 2017 році майже $ 1 млрд на «допомогу місцевим громадам», однак на безкоштовну медичну допомогу або медпослуги за зниженою ціною для малозабезпечених з цієї суми припало всього 3%.

«Ймовірно, ніде межа між комерційними компаніями і НКО не виглядає більш розмитою, ніж в секторі медичних послуг», – резюмує Slate.

Замість висновків. Децентралізація, передача лікарень на баланс ОТГ, перетворення їх на КМП є проміжним етапом великої афери вітчизняих пройдисвітів. Заключним кроком цієї афери буде передача лікарень в концесію інвесторам – представникам міжнародних корпорацій, які будуть заробляти на бюджеті та на приватних платежах громадян України.

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.