1

ПОЛІТИКИ ТА ЕКСПЕРТИ

Gennadiy Druzenko:
Oleksandr Sushko спонукав до цікавої рефлексії про експертів та політиків. Важко не погодитись з тезою, що справжніми «полісімейкерами» є саме експертні спільноти. Саме вони готують білі та зелені книги, стратегії, концепції та законопроекти. Їх можна порівняти з конструкторським бюро, що розробляє нові моделі (чи калькує чужі старі).
Місія політиків кардинально інша. По-перше, в ідеалі вони мають бути візіонерами. І на підставі своєї візії дібрати команду експертів та сформулювати для них техзавдання. По-друге політик повинен вміти «продати» народу свої реформи. Відсутність харизми, брак таланту переконувати і вести за собою — це абсолютні протипоказання для заняття політикою. Класика політики — це Fireside Chats (Бесіди біля каміну) Франкліна Делано Рузвельта.
Якщо експерти — це КБ, де розробляють нові моделі техніки, справжні політики — це керманичі, що сідають за кермо нових концепт-карів. Поганий керманич розіб’є найкращу модель (після чого її навряд чи запустять у серійне виробництво), і навпаки водій/пілот-ас здатний зачарувати глядача своєю їздою навіть на посередньому авто.
Ми можемо скільки завгодно сперечатися про медреформу ім. Уляни Супрун. Але факт залишається фактом: маючи найпотужнішу підтримку міжнародних донорів, зокрема і на PR, нинішні керівники МОЗу так і не спромоглися «продати» медреформу ані населенню, ані медичній спільноті.
А без мобілізації стейкхолдерів (у випадку медреформи — медичної та пацієнтської спільнот) на підтримку реформ, жодні закони, постанови та накази нічого не змінять.
Радше погіршать, бо лише компрометуватимуть саму ідею реформи. А горе-реформаторам тільки й залишиться що волати про «саботаж на місцях» та «лікарів-корупціонерів».
До речі, фіаско медреформи — це ще й наслідок наруги над демократичною логікою, коли на політичну посаду очільника міністрства у нелеґітимний спосіб призначається особа, яка раз-у-раз декларує, що вона не політик і її не цікавить політична кар‘єра. Якщо це так, ніхто не понесе персональну політичну відповідальність за нинішні експерименти в галузі охорони здоров‘я. Жодній партії на прийдешніх виборах не можна буде поставити запитання, чому вони проголосували за міністра Сурпун. У виборця не залишається жодних легітимних політичних інструментів висловити свою незгоду з нинішньою політикою в сфері охорони здоров‘я. Бо жодна(!!!) політична сила не взяла на себе відповідальність за дії в.о. міністра.
Тому мені дійсно шкода експертів та їхніх донорів, які добре вклалися у розробку концепт-кару медичної реформи, який на наших очах уводить в кювет команда безвідповідальних «реформаторів», яких не цікавить їхнє політичне майбутнє.

Alter Ego

One Comment

  1. Пост Gennadiy Druzenko дуже реалістичний.
    Один з донорів першого медичного експерименту після 73 років спокою в Європі Oleksandr Sushko йому відповідає про те, що все не так і погано…. Супрун "технократ" і люди зобовязані проявити жертовність.
    Тобто поразка «медреформи» була запрограмована саме тому, що у нас люди не такі, як треба.
    Деякі пояснення для фінансистів та ідеологів медичного експерименту.
    По перше: існують десятки варіантів визначення медичної послуги (допомоги). Всі визначення об’єднує одне: медична послуга має бути сприйнята (сприйнята якість). При відсутності сприйняття значення наданої послуги падає до нуля. У нас спробували впровадити ерзац варіант економреформи, не спитавши у людей та і у лікарів (виконавців) теж. Але як пояснити безумовні успіхи реформи у ветеринарній медицині? Все просто, там трохи інший підхід: відповідальність за смерть курки в Нашій рябі значно суворіша за смерть людини. Життя курки має чітку цінність навіть, якщо у неї не запитали про сприйняття послуги.
    Друге: фіаско дійсно медреформи не унікальне погоджуся з фінансистом цього фіаско.
    Але є позитив: «17%, що визнають успіх мед реформи». Може це наслідок надзвичайно коштовної і деструктивної інформаційної компанії направленої на поляризацію суспільства проти лікарів – неуків і хабарників, «ворогів реформ», та популяризація тези: «потрібно щось робити»?Взагалі не дарма фінансували – 17% перемога!
    Третє: «Окрім технократа", який не дбає про свої електоральні перспективи, навряд чи хтось би НА ЦЕ пішов.» Дійсно тяжко знайти таких людей, які б на ЦЕ ПІШЛИ …у винна бути повністю відсутня емпатія (таких близько 5% суспільства), у політиці це можна назвати «відчуття електорату».
    Співчуваю фінансисту. Ще важче знайти технократа для врядування в медицині: фахівця, експерта, який ефективно виконує адміністративні функції. Особливо коли декларуємо побудову технократичної системи, у якій економіка регулюється економістами, соціальна політика –
    політологами, охорона здоров'я – фахівцями-медиками, які працюють і обмінюються інформацією між собою та координують дії задля максимальної продуктивності кожного.
    Якщо в такому контексті Супрун – технократ, то я іспанський льотчик….
    На жаль це рентген-лаборант зі специфічним досвідом професійної діяльності з мінімальним показником емпатії…
    Супрун квітнесенція "бездоганного" виконавця: перетворює засоби в мету, пробує стандартизувати поведінку, інтереси, здібності людей в об’єкти бездуховних калькуляцій та махінацій. І все це за 100 долл. бюджету охорони здоровя на одного українця в рік (в Молдові
    200).
    Колись казали: з грошима кожний зможе… а от спробуй без грошей! Це може лише Супрун в медреформі і то використовуючи гроші Сороса та інших донорів.
    Цікавий пасаж: «…все це не може і не буде сприйнято суспільством негайно, потрібен час, і потрібна певна жертовність (іміджева) з боку тих, хто бере на себе ці та подібні рішення.»
    Так дійсно потрібна певна жертовність, але взаємна та симетрична. Ми маємо жертвувати та угноювати своїми тілами вічно майбутню медицину від Супрун? А вона «технократично» тим часом реалізує мільйонні гранти?
    Від нас життя тут і сьогодні, від неї «іміджева жертовність»?
    Медицину не можна зупинити навіть на хвилину, щоб реформувати. Але і залишати так не можна.
    Тому по робимо все по Гіпократу: «Насамперед не зашкодь!»
    А не по Супрун: «ПОТРІБНО ЩОСЬ РОБИТИ».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.