0

Про цифри летальності від COVID-19 в країнах світу і переможну ходу України

За свіжою інформацією МОЗ, летальність від COVID в нашій країні – 2,1%, і з квітня знизилася на 30% (лінк 1). Йдеться про відношення кількості померлих від хвороби до загальноі кількості тих, хто захворів, тобто, т зв Case fatality rate (CFR).

«Наша» летальність від коронавірусноі хвороби – одна з найнижчих в світі: наприклад , у Великів Британії – вона більше 11%, у Франції – більше 9%, у США- приблизно 3%.

Думаю, що не тільки у мене виникло питання, чим саме можно пояснити такі успіхи. Офіційна позиція така: ми можемо пишатись нашими лікарями і нашими діями, які призводять до таких показників. І знизити летальність допомогли «карантинні заходи, маски, чисті руки і дистанція» (go.nature.com/3mbiE7x).

Проте є ще кращі за цифрами летальності країни – наприклад, Афганістан з 1,8%, Берег Слонової Кістки з 0,98% і Казахстан з 0,44%. У них ще кращі медична допомога, система охорони здоров‘я, дистанціювання і користування масками?

Значні відмінності летальності від СОVID в різних країнах зумовлені суттєвими обмеженнями надійності цього показника і його залежністю від низки факторів (bit.ly/2RfAGHr):
– від часу, тобто, періода розвитку епідпроцесу. На початку епідемії – він нижчий, а наприкінці – вищий;
– від характеристик популяції, перш за все, щодо факторів ризику смерті – віку, раси, частоти хронічних захворювань;
– від обсягу/доступності тестування населення і критеріїв відбору;
– від визначення випадку;
– від організації і якості медичної допомоги в популяції.

Розглянемо значущість деяких з цих факторів стосовно України і країн Західної Європи.

В ПЕРІОД ПОШИРЕННЯ інфекції, коли частина інфікованих «не встигає» померти, бо при COVID вмирають через 2-8 тижнів від появи симптомів, величини летальності CFR є заниженими. Цю похибку можно частково виправити, якщо порахувати відношення кількості померлих від захворювання до суми тих, хто помер і одужав. На сьогодні для України ця цифра – 4,4%.

Крім того, при відносно невеликій загальній кількості підтверджених випадків, як це відбувається на початку спалаху, величини CFR мають особливо низьку точність. Саме така ситуація з Афганістаном і Со.

Водночас, коли пацієнтів мало, ресурсів системи надання медичної допомоги вистачає всім.

Отже, більш точні величини CFR ми будемо знати після закінчення пандемії.

Значущість ВІКОВОЇ СТРУКТУРИ НАСЕЛЕННЯ країн демонструє рис 1. За даними bit.ly/3hdjixn стандартизована за віком летальність в Італії в період першої хвилі замість офіційних 9,2% має складати 3,9%, а в Німеччині – замість 0,7% – 1,3%. Дослідники встановили, що відмінності в летальності на 66% пов‘язані з віком.

Тому нагадую середню продовженість життя в Україні – 72 роки, в той час, як в Німеччині – 81 рік і в Італії – 83 роки.

До значно «молодшого» віку українців, порівняно з італійцями, варто додати вищу летальність від ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ до пандемії. Тобто, населення одних і тих самих старших вікових категорій в Італії, імовірно, «здоровіше», ніж в Україні.

Фактор РАСИ щодо летальності від COVID демонструє: bit.ly/2ZnZhyj. Тільки за офіційними данними 2015 р в Італії мешкали 1,1 емігрантів з Африки.

Чим більший ОБСЯГ ТЕСТУВАННЯ, тим більше «легких» випадків ми виявляємо, і це знижує величину летальності. Логічно, що збільшення доступності ПЛР в Україні з кожним місяцем супроводжувалось зменшенням показника. Зараз цьому може сприяти і затягування терміну отримання результату, внаслідок чого частина пацієнтів помирає до нього.

Саме внаслідок впливу на величини летальності від COVID великої кількості різних факторів, ВООЗ застерігає проти «лінійних» висновків за порівнянням цифр в різних країнах, які значно відрізняються, змінюються і можуть вводити в оману.

Особливо в країнах з ненайкращим веденням статистики.

Ваші думки, друзі: чим ще, крім кваліфікованих лікарів, карантину і масок, пояснюються наші 2,1% летальності від COVID, тоді як на Заході вона доходить до 10%?

Джерело: сторінка «Фейсбук» Катерина Амосова

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.