0

Про медреформу в інтерв’ю екс-очільника Національної служби здоров’я України «Дзеркалу тижня»

«Посміхнуло» від красномовності емоції в назві (https://bit.ly/2W3uQhY) і смакування під забутими словами «цільова модель», «інституції», «стратегічний закупівельник», які не ввійшли в лексикон нинішньої влади. Її фірмовий стиль – продовження «вигідної» їм #медреформи мовчки.

Що стоїть за деякими з цих модних слів?

Ключова інституція #медреформи – Національна служба здоров’я України (НСЗУ), окремий від МОЗ центральний орган виконавчої влади, розпорядник дуже великого бюджету ,так званої, програми медичних гарантій. Чи дійсно він є «стратегічним закупівельником»?

За відмови приватної медицини брати участь в «закупівлях» медичних послуг у держави за тарифами нижче собівартості, держава в особі НСЗУ, яка в односторонньому порядку ці тарифи встановлює, послуги «закупає» сама у себе. Тобто, за відсутності ринку, це історія про штучне створення прокладки. Але це не проста прокладка, а «стратегічна» – інструмент влади по скороченню в ручному режимі лікарень шляхом їхньої самоліквідації в обхід Конституції. Саме для того їх раніше, в 2017 році, перевели із статусу «лікувальних закладів» в статус «комунальних неприбуткових підприємств (КНП)».

Алгоритм «оптимізації неефективних лікарень» простий, як господарське мило.

Варіант 1: КНП не відповідає виписаним НСЗУ умовам. Не укладається договір – немає фінансування. Де знайти гроші для виконання умов поза великими містами, НСЗУ не цікавить.

Варіант 2: мало пацієнтів пролікували, наприклад, в сільській місцевості. Мало грошей отримали – зачинились самі.

Забезпечення мешканців сіл і містечок доступною медичною допомогою, перш за все, невідкладною, недалеко від домівок, така #реформа, чи то схема, не передбачає. Лікарні мають заробляти, а не виконувати соціальні функції.

До відома медиків вторинної ланки: вам чітко сказано, що #реформа передбачає підвищення зарплат тільки шляхом такої «оптимізації» лікарень/КНП. Тобто, топ-менеджер приватного медичного бізнесу з дипломом лікаря не вважає нинішні зарплати такими, які мають бути підвищенні прямо зараз. Хоча б для виправлення несправедливого дисбалансу з зарплатами на первинній ланці, оскільки на «первинці» лікують прості випадки, а на «вторинці» – складні.

Ідея фіксації долі зарплат в тарифі НСЗУ задля захисту персоналу від свавілля директорів КНП, яким медики віддані в кріпацтво, також названа «порочною». Тому що загрожує «демотивацією» медичних працівників.

Таке саме засудження отримала «демотивація» в указі президента про гіпотетичні додаткові гроші на 2022. Це протирічить духу #реформи.

Ще трохи про тарифи від НСЗУ: #реформа передбачає лише покриття собівартості послуги, при чому, найнижчої серед такої в різних КНП, і лише в межах виділеного державою бюджету. А як можуть КНП в «бідних» районах «підвищувати свою ефективність», що визначене основним «благом» від автономізації лікарень? Недоплачувати персоналу? Падати в ноги місцевій владі? Шукати спонсорів? А де тут держава?

Чи базуються тарифи на стандартах лікування, не кажучи про міжнародні рекомендації? Ні.

А ось позиція щодо співоплати, яка є популярною темою у нинішньої влади: «можна подумати», тільки після скорочення мережі КНП і підвищення їхньої ефективності, бо несе ризики «збільшення тіні». Водночас, ані слова про недопустимість (на мою думку) співоплати в випадках надання ургентної допомоги, яка надає преференції «платоспроможним» пацієнтам.

Як підмітив Анатолій Якименко, одним з принципів «системи Семашко», був унікальний етичний вимір: не брати гроші за позбавлення від страждань. Сучасні «крамарі» його успішно «декомунізували» разом з Леніним.

Джерело: сторінка «Фейсбук» Катерини Амосової

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.