0

Про роль політичного базису для медичної надбудови

Коли образно намагаються пояснити надмірну податливість субстрату то вдаються до метафори «заходить як ніж у масло». Те з якою легкістю урядові реформатори заходять у лікарський субстрат не можна передати навіть з допомогою цієї відомої метафори. Ні, не тому що лікарі не масло, вони якраз щось таке, а тому що реформатори не ніж. Реформаторів  швидше можна порівняти з лайном. І як це лайно заходить у масло – важко навіть пояснити.

У лютому 2018 на «TRIGGER» була опублікована стаття «Комсомольці на будівництві медичного ринку», у якій побіжно був використаний образ Йосипа Броз Тіто в контексті дивної капіталістичної трансформації нащадків дідуся Міли Йовович Богі Йововича. Останній був бойовим другом і товаришем дядька Йосипа. Не полінуйтеся, прочитайте біографії людей минулого, хоча б того ж Тіто, дух захоплює.

Ми цього не помічаємо, але люди минулого, які на нас впливали з високих трибун насправді мали фантастичний героїчний життєвий бекграунд, з якого легко було творити міфи. Це були люди ідеї. Сама ідея дає внутрішній стрижень, а разом з героїчними вчинками помноженими на легенди та міфи такі люди перетворювалися на алмазні диски, які набували здатності не просто проходити у масло, а глибоко проникати у гранітний камінь, тобто в життя соціуму та змінювати його. Мається на увазі і життя, і соціум.

Очевидно ми зазнали якоїсь небаченої трансформації, коли особи, які не просто не мають бекграунду героїчних вчинків, а є ніким і нічим, без м’язів та мужнього обличчя, часто навіть без інтелекту, з’явилися нізвідки і маючи структуру неоформленого лайна, заходять в нас як ніж і змінюють нас і наше життя. Виникає питання: а хто тоді ми, якщо нас можна різати таким «інструментом»?

Фіналізація фрагментації системи охорони здоров’я, яка відбувається просто на наших очах, чітко показує, що медична система була надбудовую, яка знаходилася на ідеологічному базисі. В СРСР цей базис був створений в умовах однопартійності. В Західній Європі на основі багатопартійності, в США в умовах двопартійності.

Крах і фрагментація системи охорони здоров’я в Україні і та легкість з якою у неї входять зовнішні агенти можлива саме завдяки відсутності ідеологічної складової, яка дає можливість чинити спротив і захищатися на «квантовому» політичному рівні. Треба розуміти, що не Супрун дискредитувала українських лікарів підірвавши їх авторитет і представила неуками та бездушними хабарниками, а українські лікарі розклалися і перетворилися на примітивних ремісників без ось цього політичного ідеологічного цементу.

У нас дуже багато критикували систему Семашка, звинувачуючи її у тому, у чому вона не винна (вішали брак фінансування в незалежній Україні), але при цьому так і не зрозуміли, що система Семашка передусім була можлива завдяки ідеологічному вихованню лікаря Комуністичною партією Радянського Союзу.  І саме КПРС створила імідж серед населення ескулапа не як ремісника та мародера, а як «людини у білому халаті», нехай і в якості компенсації за низьку заробітну плату.

Сьогодні ми стоїмо перед дуже серйозним викликом, оскільки партійне будівництво показало, що ми як нація не здатні творити партії, тобто мислити і працювати з ідеями.

Вінцем цієї неспроможності стало приходом до влади непорозуміння під назвою «Слуга народу». Якщо раніше під партіями ми мали фінансово-промислові угруповання, стаціонарний бандитизм тощо, то на сьогодні ми уже не маємо не лише якості і змісту, але навіть форми.

Вся ця трагедія, яка відбулася в політичному та суспільному житті має пряме відношення не лише до такої вищої матерії як система охорони здоров’я, а до звичайного цехового (медичного) самоврядування, організація якого не можлива без ідей, цінностей та дисципліни, котрі приходять зверху вниз з соціальних практик громадського і політичного життя істеблішменту та аристократів.

Станом на сьогодні місце КПРС та колишніх пострадянських політичних проектів для ідеологічного виховання лікарів впевнено починають займати вихованці інших ідеологічних шкіл – представники ідеології постмодерну західних еліт. Ми це називаємо зовнішнім управлінням грантоїдами. Але питання не у зовнішньому управлінні. КПРС – це також було зовнішнє управління. Проблема навіть не у тому, що безелітній постгеноцидній нації на архаїку нашаровують ідеї постмодерну, що рівносильно запровадженню демократії в Сирії чи Іраку. Проблема у тому, що на відміну від радянської доби МОЗ взяв відкритий курс на негативну селекцію. Якщо комуністи відшуковували самородків і виводили їх на верхівку соціальної піраміди, то умовні Сорос, Меркель та Макрон через таких як Уляна Надія Супрун через нові структури «професійного самоврядування» витягують з соціального дна закомплексоване ущербне сміття. Тобто мова іде про негативну селекцію. Уважно подивіться навколо.

Дуже показово, що у цій ситуації фінансові ресурси залишків медичної еліти спрямовуються на «піарників», фахівців з комунікації, спеціалістів з чорного піару, юристів тощо. Ніхто і не збирається вкладатися у політику, філософію чи хоча б ідеологію. У комунікаторів та піарників вкладаються міністерства та уряд, і їх можна зрозуміти, але для чого це потрібно лікарям сказати важко. Це все одно що витрачати гроші для того, аби силовиків присадити на наркотики з метою перемогти торгівлю наркотиками в країні, яку вони в принципі організували та покривають, але самі ніколи не вживають «шмаль».

Відповіді що з цим всім робити в умовах нездатності створювати політичні партії, ідеологічні інститути та й просто працювати з ідеями немає ні у кого. А поточні проблеми треба вирішувати зараз. І вже зараз очевидно, що зміна влади в Україні і прихід чергових «партій» лише погіршує ситуацію, причім скрізь, не лише в охороні здоров’я. Є думка, що потрібно розраховувати на себе, на якісь групи, ще когось. Але яка різниця на кого розраховувати, якщо немає здатності продукувати ідеї, їх відстоювати та за них жертвувати. Всі технократи та всі поза політикою, не залежно від того у партії ці люди чи поза партією. Отже, поживемо – побачимо.

Ну й пам’ятаємо: ніякої реформи нема, нас просто дурять!

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.