0

Провал комунікацій МОЗ: недобрехали чи перебрехали? Ось у чому питання

Формула реформи: “Ми гарнатували вам злидні, а як ви їх поділите й чи на всіх вистачить – ваш власний клопіт”

МОЗ в цьому контексті провалило лиш одне – підготовку пропозицій до Держбюджету 2020.

МОЗ і не міг цього зробити коректно, бо пробайдикували розробку DRG (тарифів), фактично скасували стандартизацію послуг (рамка державної відповідальності) тощо, тощо, тощо і протринькали міжнародну допомогу і навіть кредитні кошти Світового банку. Справедливості заради – це відбулося ще задовго до цієї каденції, але й нинішні нічогісінько не вдіяли, щоб змінити ситуацію.

В результаті Програма медичних гарнатій” це лиш ОДНА цифра, рядок в держбюджеті. А за законом це мав бути перелік послуг з тарифами на них і обсягами. Отже Програма поза законом, як мінімум, а по суті менше мінімума забезпечення життєздатності системи медобслуговування.

Не маючи інструменту аргументації, МОЗ навіть не вимагав збільшення фінансування Програми медгарантій до 5% від ВВП, як передбачено в законі. Комітет (напевно вперше за всю історію національної незалежності) теж промовчав і штовхнув “утлий човник” далі без підтримки. Хоча б спробували, щоб було чим захищатись в публічному просторі. Навіть на це ума-розуму не вистачило, “підписалися на це” й тепер падєльнікі.

Звісно 5% ніхто б і не дав, але якби дали хоча б 3,5 – продовжувати реформу було б можливо. Тяжко, але можливо, й все одно лиш за умови внесення змін до закону. Адже без реального покриття бюджетом вартості послуг громадянам доплачувати і легалізувати співоплату все одно доведеться.
Інакше галузь лишиться некеровано і в сенсі доступності і в сенсі якості послуг. Й головне – триватиме стрімка втрата кадрового потенціалу, що найстрашніше, бо кадрова криза дуже інерційний процес. Завтра швидко, бодай які матимем гроші, не надолужимо.

МОЗ НЕ керує системою. Нею в таких умовах керувати не можливо. Можна звісно закидати на брак роз’яснювальної роботи. Але якщо це назвати “розбрехувальною” роботою, якою вона є по суті, то ніякого провалу немає. Вона велась і ведеться доволі послідовно вже котрий рік поспіль.

Як НЕ треба робити вже відомо достеменно. Тепер треба нарешті почати робити так, як треба.

Джерело: Facebook-сторінка Костянитин Надутий

 

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.