0

Що означає «створити нові відділення екстреної допомоги у 200 лікарнях»

Якщо ви думаєте, що ліквідація 70% районних та частини міських лікарень шляхом визначення опорних закладів охорони здоров’я це все, що уряд нам може запропонувати  у якості забезпечення громадян ургентною допомогою, то ви помиляєтеся. Це ще не все. В планах уряду є ще плани модернізувати приймальні відділення двохсот опорних лікарень і назвати їх відділеннями екстреної медичної допомоги.

Про такі плани МОЗ написало на своїй сторінці. У нормальної людини від такого повідомлення не може не виникнути когнітивного дисонансу, оскільки почесне звання екстреної медичної допомоги у нас отримала швидка медична допомога. Тому виникає питання: перейменована «швидка» «розширяється» і орендує територію в опорних лікарнях? Схоже, що так. Але для чого?

Відповісти не ці запитання можна, якщо уважно стежити за історією українських реформ. Все починалося років двадцять тому. Спочатку виникла геніальна ідея реформувати швидку медичну допомогу, шляхом перейменування її у екстрену допомогу. У нас дуже люблять займатися такими реформами. Наприклад, пере назвати міліцію у поліцію. Це робилося ніби для того, аби звільнити «швидку» від необґрунтованих викликів, які мали б обслуговувати дільничні терапевти, які потім теж перейменувалися у сімейних лікарів. Так у нас з’явилася невідкладна медична допомога та екстрена медична допомога.

Зрозуміло, що «екстрена» це та сама «швидка», яка вимагає подальшого лікування в стаціонарі. І за це лікування треба комусь заплатити. Але платити не хотілося. Тому і на цьому вирішили не зупинятися. Було прийняте стратегічне рішення переконати населення, що транспортування в лікарню, тобто екстрена медична допомога це і є ургенція, яку держава береться фінансувати. Що що, а автомобілі у нас закуповувати люблять і вміють.

Також зрозуміло, що втюхати громадянам перевезення в лікарню як надання ургентної допомоги – дуже ризикована річ (можуть і на вилах винести). Тому прийнято чергове стратегічне рішення продовжити лікування в автомобілі в приймальному відділенні, назвавши його відділенням екстреної медичної допомоги. Ну, щоб вам не тільки там завели історію хвороби та поставили клізму, а щоб ввели дібазол з папаверином, поставили компрес та зробили УЗД. Перебування кілька годин у такому відділені уже можна продати пацієнту як стаціонарну ургентну допомогу. А якщо треба вас оперувати, то «звиняйте», це вже планове лікування на вторинному та третинному рівнях. За це вже треба доплачувати як в усьому цивілізованому світі.

Ідея дуже непогана, швидко реалізується, а саме головне дозволяє не заморочуватися з будівництвом та оснащенням багатопрофільних лікарень. Але і це ще не все. Розгортання відділень екстреної медичної допомоги є підставою для переходу на парамедиків – людей, яким не потрібно ставити діагноз та думати у який кінець міста вести пацієнта. А лікарів зі «швидкої» можна спокійно вигнати.

Як казав один покійний регіонал: «аплодірую стоя».

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.