0

ТАЛІБИ, МЕДРЕФОРМА І УКРАЇНСЬКІ БРАКОРОБИ

Дивлюся на те, як одні українці плачуть за крахом інститутів цивілізації в Афганістані. А інші радіють успіхам Талібану. Вбачаючи в цьому деокупацію від корупціонерів – афганських «активістів», що добрі наміри Заходу перетворювали на нульові результати і власний кеш.

Дивлюся – і дивуюся як широке громадянське суспільство не помічає аналогічних подій прямо поряд, в медичній сфері України. Де роками руйнують останні барикади системності охорони здоров’я. А національні інтереси втрачені на користь озброєних піаром бракоробів.

Розслідування мого аналітичного центру про технічний дефолт Національної служби здоров’я отримало значний резонанс. На те, що лікарні місяцями тримали без фінансування – відреагував Зеленський. Очільника Служби зняли. Думаєте щось змінилося?

Зникла фрагментація системи і пов’язана летальність в реанімаціях знизилась до світової? Почали відстежувати якість лікування і контролювати роботу первинки? Ковідна мережа відновилася, кращим лікарням повернули фінансування? Зарплату медикам сплатили і впровадили запобіжники від зловживань на місцях?

Навпаки. Новий в.о. голови НСЗУ вже не соромиться, про другий за рік дефолт НСЗУ оголошує листами в усі лікарні. За липень і серпень лікарні профінансовані лише на 45,48% від середьньомісячного рівня – однак пише: «Ми тут знову сядемо порахуємо – а ви там тримайтеся. Грошей в серпні не буде. А може і довше. Як піде».

І взагалі, в рахувальників свята. І місяць відпусток. А ви тут зі своїми пацієнтами… Тільки заважаєте.

Ось таку корпоративну культуру НСЗУ бракороби і намагаються зберегти усіма способами. Їм важко, бо на їх жаль роль «стратегічного закупівельника» медичних послуг не можна делегувати міжнародним закупівельним агенціям. Тому на посади керівників НСЗУ доводиться проводити конкурси.

А з цим весь час якась лажа. То хтось з бракоробів тести не здасть. Або міністр Степанов якийсь упертий, і на запропонованих «орлів» підписуватись відмовиться.

То, один фаворит конкурсу проштрафиться і передчасно вилетить від копняка Зеленського. То інший виявиться перефарбованою вчителькою математики. І малювати їй перемогу над досвідом 15 років управління медициною − вже якось не комільфо.

Однак ці хлопці і дівчата не журяться. Не вийшло чотири рази за два роки – підемо на п’ятий круг. Заважають інші кандидати – проведемо конкурс серед своїх. А тут дуже вчасно депутати ще й мовну вимогу в закон підкинули.

Дивіться як зручно. Надсилаєш фаворита здавати новітній тест з державної мови, який відкрився з 16.07.21. Слідом запускаєш його масовку, технічних кандидатів з його ж Служби. Тільки перший віддзвонився, що дефіцитний сертифікат отримано – конкурс відкриваєш. Причому терміни подачі документів ставиш менші, ніж час перевірки іспиту.

Бінго! До списку конкурсантів потрапляють тільки ті, хто знав дату оголошення конкурсу за 2-3 тижні. Хіба не зручно?

Тепер по кроках, просто як 1-2-3.

  1. Діючий в.о. Голови НСЗУ дивом реєструється на тест з держмови в перші дні цього іспиту – тоді, коли на нього зареєструватися майже неможливо. Коли саме – ми можемо судити за датою виписування сертифікату. 30.07.21 – це навіть раніше, ніж в Маляр-Чауса-Найєма-Драп’ятого-Акопян. Фігурантів інших посад, кого дуже тягнув Кабмін. Настільки тягнув, що навіть Саакашвілі підняв скандал про корупційне прискорення перевірки результатів тестів першого місяця.
  2. Діючого в.о. Голови Служби прогарантували, інші кандидати з НСЗУ подаються слідом, щоб отримати сертифікат в проміжку 9-13 серпня 2021.
  3. Конкурс на голову НСЗУ відкрили 5.08. І навіть ті, хто побіг реєструватися на держмову в цей день – не зміг би за 13 днів до закриття конкурсу отримати необхідний сертифікат. Бо за законом це: 15 днів перевірки + 1-3 на виписування. Плюс кілька днів очікування на місце в переповнених центрах тестування.

В результаті на момент закриття прийому документів 18.08.21 сертифікат з держмови подали тільки четверо функціонерів НСЗУ. В т.ч. пані Бойко, яку разом зі мною на попередньому конкурсі вже таврували як кандидата, якому «зарано».

Красиво? Спочатку показово сумувати, які слабкі кандидати зібралися в минулому конкурсі. Хвилюватися як вони не справляться з посадою. Розповідати як потрібна свіжа кров і кличте усіх, тільки б були «гуліверами» із бізнесу. А як тільки Арістова висадили з перегонів – годівничку бракоробів обнесли парканом, і вже й свої старі «ліліпути» виглядають гігантами.

Признаюся, разом з довірливими «гуліверами» цього конкурсу в пастку потрапив і я. Подався на конкурс і отримав відмову. Так, зрозуміло, що «напьорсточників» переграти неможна. І що ані освіта, ані кейси в компаніях з мільярдним оборотом,− для них не аргумент.

Однак була ще в мене така маленька наївність. Такий маленький її шматочок від усіх попередніх. Що минулого разу міністра затиснули лобісти бракоробів, і він не розібрався. Що названих мною методологій для виправлення збоїв НСЗУ він міг раніше не чути. Що тих 8 хвилин, які він в результаті дав на пояснення моєї Програми – йому не вистачило.

А наполегливість, відомо, міста бере. Якщо не спонукатиме міністра знайти хоча б годину на розбір плану переосмислення курсу НСЗУ. То хоча б дасть додатковий раунд для роз’яснення цієї альтернативи суспільству.

Так, була в мене з минулого конкурсу заготовка, яку не встиг використати. Бо конкурс закрили на 10 днів раніше. Планував виклик бракоробів на дебати. Щоб без усіх їх маніпуляцій «розіп’ятими хлопчиками», а «фейсом» по фактах і цифрах.

Вже й національну площадку знайшов. І морального авторитета як ведучого. Однак як бачите, не судилося…

Тому, на жаль, констатую. В цьому раунді бракороби перемогли. Цю частину держави ми поки програли. Що міг – зробив.

Продовжую будувати інновації у приватних, відокремлених від чиновників, системах. Благо, корпоративних запитів на результати – достатньо. І медиків, готових вчитися будувати локальні кейси процвітання посеред розпаду системи охорони здоров’я,− все більше.

Історія розставить все на місця.

Вона завжди це робить.

PS Після фб-публікації (https://www.facebook.com/aristov.md/posts/10165557047905445) 27-го серпня – цей текст отримав неабиякий резонанс. 14 вересня міністр відреагував і вчергове скасував конкурс. Хоч сам же і оголошував його за цими правилами, сам старанно проводив по всіх етапах. А бракороби вели інформаційну кампанію переможної боротьби над «підходами змін».

За два роки – без результату п’ятий конкурс…

Нехай Дельта зачекає.

Вадим Арістов

Інфекціоніст, правозахисник медиків, консультант лікарень і великого бізнесу

https://www.facebook.com/aristov.md/

https://t.me/vadym_aristov

 

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.