0

ВЕЛКОМ ДО #РЕФОРМИ ЛІКАРЕНЬ: частина 2

Автор: Катерина Амосова

Завдяки візиту до земляків депутата від ЄС, ми неочікувано почули «голос з глибинки» МОЗівського пілоту: «В Полтавській області лікарі вторинки опинились на межі виживання… лікарі звільняються, а зарплати на одному рівні з санітарками – 4 тис. грн» (bit.ly/2MC0sEF). В центральній районній лікарні (ЦРЛ) звільнились 29 лікарів, а з 3-х санітарок залишилась одна.

Красномовно, що ця інфо вийшла від «простих» лікарів, а під час депутатського візиту ані головного лікаря, ані заступника на робочому місці не було.

Спростування від реформаторів (bit.ly/334ax2U) трошки відкрило завісу над їхніми очікуваннями від #реформи вторинки

Приємним сюрпризом для мене стало застосування наукового аналізу за «методом імітаційного моделювання і оцінки фінансових ризиків» з оцінкою прогнозу «живучості» для кожної з залучених до пілоту полтавських лікарень при новій моделі фінансування за діагностично-спорідненими групами (DRG) в порівнянні з сумами їхнього нинішнього фінансування з субвенції (див. рисунок до посту). При аналізі була використана інформація щодо кількості та якості (складності) пролікованих в кожній лікарні пацієнтів. Дослідження виконане за рахунок грантів.

Як видно з даних рисунку, кількість імовірно збиткових і прибуткових лікарень приблизно однакова. Серед імовірно прибуткових очікування переважають обласні (помаранчеві стовпчики), серед збиткових –районні (червоні).

За результатами прогнозування, ЦРЛ, яка поскаржилася, в майбутньому має отримувати на 40% більше фінансування.

Тобто, медиків цієї конкретної лікарні, за прогнозом, вже через пару років, коли відбудеться 100% оплата за DRG, очікує покращення: лікарі, замість 4 тис., можливо, будуть отримувати 5,5 тис. грн на місяць.

Красномовно, що питання обґрунтованості тарифів [за проліковані випадки], за якими обраховувався цей прогноз, не стояло взагалі.

Українським лікарям і їхнім пацієнтам цікаво буде дізнатись про тарифи за медичні послуги в США. Апендектомія (видалення апендиксу), з проведенням КТ (при типовій клінічній картині – див.опис! Навіщо?), лапараскопічній (малоінвазивній) операції і стаціонарному лікуванні протягом трохи більше доби коштує 34 тис. доларів США. Пацієнт – лікар-резидент, який мав відповідну страховку, заплатив 3 тис. доларів (bit.ly/2M8hsDd).

Коментар і порівняння зайві.

Що ж радять наші реформатори лікарням і місцевій владі? Процитую (bit.ly/2MC0sEF):
«Абсолютно точно, що деякі лікарні, без ретельного аналізу, особливо ті, що зліва [на рисунку], відповідних кроків і перепрофілювання просто не виживуть, а це спільна робота місцевої влади, як власника, вже зараз…
Кожен заклад має різний рівень готовності, оснащеності, підтримки місцевої влади. А це означає, що, можливо, ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УМОВ ДОГОВОРУ з Національною службою здоров‘я (НСЗУ) ПЕРШІ ЗБІЛЬШЕНІ ДОХОДИ ДЕЯКІ ВИРІШАТЬ НАПРАВИТИ НА ПОЛІПШЕННЯ УМОВ, РЕМОНТ ТА ЗАКУПІВЛЮ необхідного ОБЛАДНАННЯ, і ЛИШЕ З ДРУГОГО МІСЯЦЯ нового фінансування НАПРАВЛЯТЬ КОШТИ НА ПІДВИЩЕННЯ ЗАРПЛАТ»

У мене когнітивний дисонанс:
– як може НСЗУ укласти договір з лікарнею за невиконаними умовами по табелю оснащення?
– на підставі чого експерт вважає, що вже через місяць, ну, нехай-навіть 2-3, «грошей за пацієнтом» по тарифах 3 тис. грн за апендектомію, 6 тис. за пологи і 5,5. тис за інсульт, доходи ЦРЛ настільки збільшаться, що дельти вистачить хоч на щось?

Серед порад експерта є одна гарна новина: типовий колективний договір працівників лікарень з головним лікарем зараз готує компанія Делойт. Щоб захистити заробітки успішних лікарів.

Резюмую.
Мета реформи – підвищити якість лікування – свята.
Методи її досягнення – хибні.

Дивний мікст переводу охорони здоров‘я, як соціальної сфери, на економічні рейки на державному рівні з розрахунком на жертовність лікарів «затягнути паски».
«Козли отпущения» при імовірному провалі #реформи вже визначені: лікарі-саботажники, які не хотять більше/краще «обслуговувати» і «чіпляються за хабарі», які їм перекриє НСЗУ.

Хочеться сподіватися, що наступники поставлять #реформу лікарень з голови на ноги. Інакше «боляче» буде не тільки медикам,а й пацієнтам.

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.