0

«Всупереч національному законодавству і міжнародним зобов’язанням української держави електронний цифровий підпис не тотожній власноручному»

Традиційно непередбачуване та бентежне українське життя як завжди несподівано розпочало надзвичайно цікавий та змістовний експеримент. Його об’єктом вкотре стала медична спільнота України, в першу чергу т.зв. сімейні лікарі та їхнє керівництво. Зміст експерименту – з’ясування фактичного місця у суспільній ієрархії, що його займають отії лікарі та очільники лікувальних закладів (ЛЗ).

Днями рідна держава в особі МОЗ, Мінцифри та Кіберполіції анонсувала енергійні репресії, спрямовані проти всіх тих, хто або безпосередньо задіяний в торгівлі сфальшованими сертифікатами вакцинації й результатами ПЛР-тесті, або мав нещастя знаходитися поруч. Пишу “знаходитися поруч”, оскільки ідея карати керівників лікарських закладів за кримінальні злочини їхніх підлеглих виглядає як втілення принципу колективної відповідальності в чистому вигляді. Лікареві не потрібна участь його керівника, аби видати сфальшований сертифікат. Вся відповідальність, причому кримінальна, лежить на людині, яка поставила свій підпис. Керівник не має ані можливості, ані нормативних зобов’язань контролювати кожен випадок вакцинації. Інакше саме він, керівник ЛЗ, мав би завіряти сертифікат замість або разом із лікарем. Тож з точки зору права ця ідея виглядає дещо контраверсійно.

Але найцікавіше й найконтраверсійніше, звичайно, не це. Причина, з якої я так збудився, що пишу зараз оції рядки, лежить в геть іншій площині.

Справа в том, що в своїй святій боротьбі із нелюдами в білих халатах і Міністерство охорони здоров’я, і Міністерство внутрішньої цифровізації вирішили покластися на електронний цифровий підпис (ЕЦП). Точніше, на його найбільш просунутий, юридично значущий різновид, відомий як кваліфікований електронний підпис (КЕП). Міністр циркової трансформації п. Фьодоров щиро впевнений, що “аби фейковий COVID-сертифікат з’явився в застосунку чи згенерувався на порталі Дія, лікар має взяти на себе відповідальність і внести неправдиві дані у ЕСОЗ. Насправді це дуже легко відслідкувати, адже лікар щоразу, коли вносить зміни у реєстр, підписує це своїм електронним підписом. Тому сказати потім, що це зробив хтось інший і відмовитися від відповідальності, не вийде. Купуючи підроблені COVID-сертифікати, ви співпрацюєте і довіряєте шахраям. Вони не можуть гарантувати, що дані будуть внесені в реєстр, а відповідно і відображені в застосунку” .

Не питайте мене, з якою метою очільник “циркових” озвучує в двох сусідніх абзацах взаємовиключні тези. Якщо шахраї завірятимуть і вноситимуть до ЕСОЗ юридично значущі підроблені COVID-сертифікати, то для чого клієнтові боятися, що ці дані не будуть внесені в реєстр? Про який електронний підпис лікаря може йти мова, якщо ніяких даних взагалі нема? Товариш Михайло геть не Спіноза, це загальновідомий факт. Як і його заступники, керівники департаментів, інші піни та підпанки МЦТ. Деякі приклади наведені далі, не перемикайтеся.

Взнавши, що рідна держава сподівається взяти за зябра чергових ворогів, покладаючись на КЕП, я не втримався і з моїх грудей вирвалося потужне “Ага!” Насправді, звичайно, я був більш багатослівний, але мене можуть читати діти, тому нехай це буде саме “Ага!” Справа в тому, що на території України вже сьомий рік фактично не діє фундаментальний принцип законодавства в царині електронних довірчих послуг, до яких належить і ЕЦП/КЕП. Всупереч національному законодавству і міжнародним зобов’язанням української держави електронний цифровий підпис не тотожній власноручному. Як так? А ось так, сідайте ближче, переходимо до найцікавішого.

Починаючи з 2015 року десятки, якщо не сотні нотаріусів та реєстраторів вчинили сотні, якщо не тисячі правочинів, засвідчивши своїми КЕП завідомо протиправні дії, переважно в царині майнових прав. Розмір заподіяної шкоди сягав сотень мільйонів гривень в рамках однієї-однісінької “схеми”, мерзотників раз у раз виявляли і… нічого. Жоден з них не те що не сів, а навіть не був звинувачений за кримінальною статтею. Рідна держава не знайшла необхідним застосувати до спійманих на гарячому шахраїв нічого схожого на ті санкції, якими збирається карати за підроблені результати вакцинації:

– За використання підроблених COVID-сертифікатів — штраф до 34 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі;

– Медпрацівникам, що вносять неправдиві відомості в бази даних,— штраф до 68 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі та позбавлення права обіймати посаду;

– За виготовлення та продаж підроблених COVID-сертифікатів — штраф до 170 тисяч гривень або позбавлення волі до 3 років.

Не знаходила це необхідним в минулому, не знаходить це необхідним і зараз. Читаю відомості за поточний рік: “Если в 2016-м было зафиксировано 433 захвата, то в 2020-м их было уже 849, а на 26 мая 2021 года – 322. С такой динамикой год закончим с показателем 1200. В судах справедливости инвесторы практически не добиваются. Так из 254 дел по статье “Подделка документов, представляемых для проведения государственной регистрации юридического лица” до суда дошло 101 дело, а по статье “Противодействие хозяйственной деятельности и противоправное завладение имуществом” из 68 дел до суда не дошло ни одного”. В абсолютній більшості такого штибу історій нотаріус або реєстратор є свідомим спіучасником, який засвідчує завідомо злочинні, неправомірні дії.

Вересень 2021 року, ДП “НАІС” (“Національні інформаційні системи”) повідомляє Мінюст про численні протиправні реєстраційні дії. Перелічує купу приватних та державних нотаріусів, заявляє про понад 80 реєстраційних дій, здебільшого припинення іпотек та різноманітних обтяжень, починаючи з червня цього року.

https://www.facebook.com/vladyslav.vlasiuk/posts/2878558235692235

Як таке можливо, спитаєте ви? А дуже просто. Щоразу, як недоброчесного нотаріуса або реєстратора ловлять на гарячому, воно заявляє, що його ключами КЕП дистанційно заволоділи та розпоряджалися на свій розсуд якісь хакери, точніше, ґакери. Звучить як невдалий жарт, але цього виявляється достатньо, аби замість відповідальності згідно статей Кримінального Кодексу мова йшла про суто адміністративне питання недбалого поводження із цифровими ключами.

Повторюся ще раз – за шість років масових зловживань за грати не потрапив ЖОДЕН нотаріус або приватний реєстратор. Найсуворішим покаранням за такі правопорушення виявляється позбавлення ліцензії. На такий серйозний крок рідна держава спромоглася у випадку щось приблизно сорока осіб. Ще десь із двісті втратили доступ до державних реєстрів, тобто можливість і надалі надавати послуги із внесення завідомо неправомірних відомостей.

Ви, можливо будете шоковані, але найбільш завзяті з цих негідників спромоглися скасування навіть цих жалюгідних (відносно заподіяної шкоди) санкцій і отримали назад і ліцензії, і доступ до реєстрів. Детальний опис цього адміністративно-юридичного дива знайдете за посиланнями в коментарях.

Якщо вас цікавить як ставляться в Мінцирку до масових зловживань КЕП, до фактичної компрометації всієї системи електронних довірчих послуг, за які міністерство номінально відповідає, то це питання я вже дослідив. Двічі питав про це Людмилу Рабчинську, заступницю міністра саме з питань електронних довірчих послуг. Як тільки мова заходила про витівки нотаріусів, мадам Людмила починала клеїти дурня, пропонуючи звертатися із такими питаннями до Міністерства культури.

https://www.facebook.com/Ludmyl…/posts/1505985339753109…

https://www.facebook.com/…/posts/4249211585185284/…

Що тут сказати, “Ху?чєчна” це потужний бренд, але до чого тут вона? Все дуже просто, нагляд за нотаріусами це відповідальність законного чоловіка т. Рабчинської, міністра юстиції Малюськи. Дуже зручно, погодьтеся, коли рука руку миє. Зверніть увагу на тезу “відповідно до чинного закону Мінцифра не є органом контролю”. Два роки тому Фьодоров захотів и отримав для своєї контори статус та повноваження т.зв. ЦЗО, центрального засвідчувального органу в царині довірчих послуг. Враховуючи той факт, що в орбіті МЦТ знаходиться і ДСТЗЗІ, на яку покладено функції контролюючого органу, в Рабчинської є всі необхідні важелі, аби навести лад в нотаріальних конюшнях. Але нема бажання.

https://www.facebook.com/…/a.74043636…/2461409267245661/

В травні цього року Юридическая фирма “Москаленко и Партнеры” оприлюднила на своєму YouTube-каналі відео (див. коментар №5), присвячене непересічній події, позбавленню ліцензії десятьох найбільш нахабних представників нотаріальної спільноти. До речі, п. Москаленко поки що єдиний відомий мені на сьогоднішній день адвокат, яка спеціалізується на справах, де фігурують електронні документи, підписи та інші цифрові сутності. В неї, наскільки можу оцінити, великий успішний досвід, що є дуже корисним. Між нормами закону та практикою правозастосування в Україні ледь не прірва, тому практичний й великий досвід в цій неможливо переоцінити.

Так от, серед інших права на діяльність був позбавлений такий собі Олег Станіславович Горай. Цей поважний пан цілком заслуговує на прижиттєвий бюст від колег, оскільки унаочнює їхі права та вольності яскравіше та виразніше за будь-кого іншого. Із його карколомним професійним шляхом та непересічними досягненнями можна ознайомитися за посиланням в коментарі №6, а тут наведу лише одну цифру. Протягом минулого 2020 року п. Горай вчинив понад 115 тисяч виконавчих написів, в середньому 315 щодня, враховуючи свята та вихідні. В абсолютній більшості такі приписи використовуються як інструмент стягнення заборгованості, в тому числі за кредитними договорами, що їх малюють МФО. Зараз в судах розглядається майже п’ять тисяч справ, в яких Горай є відповідачем або третьою стороною з боку відповідача.

В контексті обговорюваної теми можна вважати, що Горай виписував посполитим COVID-сертифікати. Коли справжні, а коли й так… Так от, мої любі друзі, попри те, що чувака позбавлено ліцензії із гранично неприємними та однозначними формулюваннями, ВСІ вчинені ним дії досі вважаються правочинними. Якщо, звичайно, інше не доведено в суді. І, так, він не сидить і не виплатив ніяких штрафів. Просто втратив можливість і далі заробляти собі копійчину такого штибу діями.

Як апетитна родзинка на великій купі лайна – п. Горай є членом “Європейської солідарності”.

Так от, повернемося до нашого експерименту. Нагадаю, що його змістом є виявлення фактичного, тобто такого, що підтверджується в повсякденному житті, місця в суспільній ієрархії, яке займають українські медики. В якості еталону я пропоную взяти українських нотаріусів. Як показано вище, наші дорогі нотаріуси це нехай й дрібна, але шляхта, себто люди, які де-факто знаходяться понад деякими законами української держави. Можливість в будь-який момент відмовитися від власного електронного підпису це як право їхати на червоний, навіть через пішохідний перехід. Навіть якщо на ньому знаходяться пішоходи.

З українськими нотаріусами зрозуміло, а от який статус в українських лікарів? Чи можуть вони заперечити свою відповідальність за дії, вчинені із використанням їхніх КЕП?

В цього питання є важливий аспект, про який багато писав свого часу. Архітекторами ЕСОЗ були люди приблизно такого ж штибу, як і творці е-паспортів Мінцирку, тобто самовпевнені невігласи, дуже приблизно знайомі із діяльністю, яку заходилися дигіталізувати. Одним з наслідків цього став безлад із ЕЦП/КЕП лікарів, які вони змушені використовувати при роботі із медичними інформаційними системами (МІС). Зокрема, має місце не передбачений регламентами МІС, але необхідний через їхні дефекти тіньовий обіг ЕЦП. Лікарі дають свої ключі один одному, часом змушені робити це через тиск адміністрації. За таких обставин виникає можливість різноманітних зловживань, включно із завіренням підроблених COVID-сертифікатів чужими КЕП.

Мені відома думка з цього приводу Анатолій Якименко Останній рік він докладно та переконливо доводить інтелектуальну та політичну нікчемність медичної спільноти, картає її за неспроможність до солідарної дії хоча б для захисту своїх найважливіших прав. Одним словом, вважає дурними й безпорадними істотами десь внизу суспільної ієрархії. Не буду сперечатися.

Описана мною ситуація стане ще одним функціональним тестом на її, медичної спільноти, дієздатність. Як на мене, лікарям та керівникам закладів треба не вагаючись шукати компетентних адвокатів, готуючись до претензій. Адвокатам – уважно вивчати досвід нотаріусів та державних реєстраторів. “Цирковим” – готуватися до незручних запитань. Всім нам – до цікавого та корисного з’ясування стосунків між МОЗ, МЦТ та лікарями. Буду уважно слідкувати, допомагати порадами, розпалювати та підбурювати.

 

 

 

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.