0

Як вінницькі сімейні лікарі вночі відмовлялися з поліцейськими фіксувати факти смерті

Є події локального рівня, які не може затьмарити глобальний контекст. Особливо, якщо ці події відбуваються десь не далеко від Жмеринки. До депутатки Вінницької міської ради Олени Верлан-Кульшенко звернулася сімейна лікарка, яку звільнили з роботи Наказом департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради за відмову від спільних нічних чергувань з поліцією з метою констатації фактів смерті вдома. Ні, не тому що лікарка не хотіла вночі їздити з поліцією і дивитися на мерців, а тому що міська рада вимагала це робити на безоплатній основі. Ось що пише на своїй сторінці депутатка Верлан-Кульшенко:

«Департамент охорони здоров’я видав наказ про звільнення лікаря сімейної медицини загальної практики за відмову чергувати вночі по констатації фактів смерті. Лікар,який віддав розвитку медицини в місті багато років. З питання неправомірного залучення сімейних лікарів до нічних чергувань зверталась до міської ради під час сесії 29 жовтня. Оскільки, рішення своє департамент охорони здоров’я не лише не скасував,але й вже звільняє лікарів,то звернулась до Управління Держпраці, щоб провели перевірку законності залучення сімейних лікарів до нічних чергувань. По лікарю – вийшла тільки що з міської ради, свою позицію озвучила – зупинити використання лікарів в нічних чергуваннях, адже ті, хто не написали заяву про «особисте бажання працювати вночі на безкоштовних засадах, понаднормово – їх звільняють!».

Поруч знаходиться фото звернення депутатки до начальника управління Держпраці у Вінницькій області, у якому йдеться про примус чергування у спільній групі з поліцією для  констатації фактів смерті.

Що важливо розуміти. Ідея «нічних вовків» з’явилася не на порожньому місці. Тільки ідея витікає не просто зі збільшення кількості смертей, а зі збільшення смертей вдома, чого не було раніше. Мало хто звертає увагу той факт, що кількість випадків захворювання на COVID за аналогічний період минулого року є приблизно рівною з кількістю захворювань поточного періоду – станом на кінець листопада, початок грудня у 2020 та 2021 років реєструвалося в середньому 12-14 тис випадків коронавірусної недуги за добу. Тільки кількість померлих сьогодні утричі вища у порівнянні з минулим роком. І це при тому, що минулого року офіційну статистику потрібно було множити на 10. Поточні офіційні цифри випадків захворювань хоч і не відповідають реаліям, але явно не занижені у десять разів.

Тобто захворюваність минулого року була вищою, а смертність нижчою. Якщо до цього додати рік підготовки і рік досвіду, а вакцинацію винести за дужки розмови, то взагалі виникає дуже багато запитань. Все показує на те, що підходи, організація лікування, забезпечення ліками та витратними матеріалами цього року є гіршими, ніж минулого. Давайте хоча б згадаємо плач і сльози під час жовтневого спілкування з пресою лікарки в Одесі з приводу забезпеченості киснем. Зрозуміло, що за таких умов сенсу прагнути в стаціонари нема, і люди залишаються дома до останнього. Хто вижив – той вижив, а хто ні, до того приходить нічний патруль для констатації факту смерті.

Отже, якби не намагання примусити сімейних лікарів працювати понаднормово та без оплати ми б не дізналися про смерті вдома. Ще раз зазначу, що мова іде не про некурабельних пацієнтів, які доживають відведене богом життя дома. Мова про ненадання медичної допомоги, або надання невчасної та неадекватної допомоги, яка у нас тепер називається медичною послугою. Не закупило НСЗУ для цих громадян послугу і нема на те ради. Мова про пацієнтів, які мали б знаходитись в лікарнях. І якби так було, то наші ковідні справи, насправді, були б не такими б і поганими у порівнянні з іншими країнами.

Статусність провінційної події надає той факт, що ідея спільного нічого «патрулювання» народилася в місті, яка дала країні автора національної реформи охорони здоров’я Володимира Гройсмана – людину, яка разом показала усім як успішно гроші ходять за підписаними деклараціями. Саме уряд Гройсмана реалізував ідею автономізації лікарень – коли лікар з автономізованого незалежного некомерційного комунального підприємства  звільняється департаментом охорони здоров’я. Непогана автономність, чи не так?

Тому на Вінниччині не вдасться перекласти відповідальність за ситуацію в охороні здоров’я на Київ і на попередників. Також не вдасться перекласти відповідальність на недолугих злодіїв на місцях. Не вдасться тому що рік тому вибори до міської та обласної ради виграла Європейська стратегія Гройсмана, яка має монобільшість скрізь, так як «слуги народу» мають більшість у Верховній Раді.

Висновки.

  1. Вінницький випадок демонструє, що функції реформованої «первинки» не можуть зводитись до лікування по телефону. Телефонотерапію з рекомендаціями залишатися вдома потрібно доповнити нічними чергуваннями сімейних лікарів спільно з поліцейськими для фіксування фактів смерті.
  2. «Європейська стратегія Гройсмана» у Вінницькій міській раді не може стратегічно прорахувати, що звільнена з роботи людина почне оскаржувати це звільнення і винесе всі деталі конфлікту назовні.
  3. Провінційне жлобство, з його неодмінним бажанням заощадити навіть там, де можуть викритись власні стратегічні прорахунки не можна приховати такими пафосними і безсенсовими назвами як «Європейська стратегія Гройсмана». Провінційний жлоб не може бути європейським стратегом.

 

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.