1

«Якщо ми повбиваємо всіх норок на Землі – вірус нікуди не дінеться»

Коротко – для НЕлюбителів long-read:

– легені при COVID не “згорають», не випадають, не злипаються і не зливаються в каналізацію. Класичної пневмонії при COVID-19 – не існує. Вбиває не вірус, а неадекватна відповідь імунної системи (особливо актуально для любителів різних імуностимуляторів).

– якщо ми повбиваємо всіх норок на Землі – вірус нікуди не дінеться. Ми будемо ходити в норкових шубах – а вірус буде ходити між нами.

– робити всім норкам ПЛР є такий же сенс, як робити ПЛР всім людям. Навіть, якщо у них є симптоми ГРВІ та коронабєсіє головного мозку.

– ПЛР (КТ, МРТ, УЗД, електронейроміографія) – це все називається «додаткові методи дослідження». Які допомагають лікарю-клініцисту визначитися з діагнозом і допомогти вам лікуванням. Якщо у вас немає медичної освіти – то отримавши результати КТ і погугливши слово “менінгоенцефаломієлополірадикулоневріт” ви все одно підете до лікаря.

– антибіотики при COVID-19 (так само як при грипі та інших ГРВІ) – НЕ потрібні! В більшості випадків. Винятки – тільки за призначенням лікаря. І тільки в необхідних ситуаціях (поговоримо про це з допитливими і розумними лікарями на нашому заході

https://www.facebook.com/events/841100470040068/

– якщо ви маєте сумніви щодо призначень свого лікаря – проконсультуйтеся з іншим лікарем. Якщо постійно сумніваєтеся – міняйте лікаря. Або спробуйте змінити своє ставлення до лікарів. А заодно до себе, інших людей і до цього Світу )

– антитіла при зараженні коронавірусами – виробляються. І у більшості людей – залишаються. Принаймні – на якийсь час.

– антитіла – це тільки частина імунітету. І не завжди найважливіша. Ви можете мати антитіла – і захворіти. Захворіти і другий, і третій раз. Рідко – але буває. Ви можете не мати антитіл – і мати імунітет (захист). Тобто – не захворіти навіть при контакті з інфікованим.

Для всіх інших – трохи докладніше (уважне читання займе до 10 хвилин вашого часу)

Частина I. Чому пневмонія – не завжди пневмонія.

Я виріс в медичній родині. Коли моя бабуся-інфекціоніст приходила ввечері з роботи, я часто чув слово – «пневмонія». Слово було серйозним і викликало повагу.

Тоді ніхто з лікарів не вживав модних слів «моксифлоксацин» або «меропенем». Але антибіотики були. І пацієнтів ними лікували. Навіть рятували.

І все-таки слово «пневмонія» звучало серйозно і вагомо. Тому що рятували – не завжди. І люди від пневмонії іноді вмирали. Тому в свої 10 років я вже чітко знав: «пневмонія» – це серйозно, довго і неприємно. Це серйозно навіть зараз.

До ери антибіотиків (менше 100 років тому!) слово “пневмонія” часто ставало синонімом слова «смерть». Тому до цього часу у деяких людей на якомусь підсвідомо-генетичному рівні (хай пробачать мені генетики)) «пневмонія» викликає паніку і страх. Як слова «війна», «мор» або «чума».

Але це все відноситься до бактеріальних пневмоній. При COVID-19 пневмонія, по-перше – вірусна. По-друге – НЕ пневмонія взагалі.

Якщо хтось з колег після таких слів захоче кидати в мене гнилими капцями – Welcome!

Навіть відбиватися не буду.

Залишуся при своїй думці: називати те, що відбувається в легенях пацієнта з COVID-19 «ковідною пневмонією» – все одно що називати гризуна Cavia porcellus морською (або гвінейською) свинкою. Ані до моря, ані до Гвінеї, тим більше, до свиней ця симпатична тваринка не має ніякого відношення.

Вікіпедія нам каже, що пневмонія – «хвороба, для якої характерне запалення легень, яке відбувається перш за все у повітряних міхурцях, що називаються альвеолами».

При бактеріальній пневмонії саме в альвеолах відбуваються основні бойові дії між нашими імунними клітинами і бактеріями. Трупи ворогів, шматки плоті і все сміття, яке залишається на полі будь-якої битви накопичується в альвеолах, заповнює їх.

Людині стає важко дихати. З’являється кашель. Відходить мокротиння. Погіршується газообмін між повітрям і кров’ю. Вміст повітря в легенях зменшується.

На рентгенограмі лікарі бачать «затемнення» або «тінь» – осередок підвищеної щільності. Все це особливо характерно для класичної, крупозної пневмонії, яку викликає пневмокок. Чим більше вогнище – тим важче стан і серйозніше прогноз.

При COVID-19 в просвіті альвеол цього всього не буде. Буде невеликий набряк проміжної (інтерстиціальної) тканини. Лікарі зазвичай це називають «атипова» або «інтерстиціальна» пневмонія. Альвеоли не заповнені запальним сміттям. Немає вогнищ на рентгені. Немає хрипів в легенях. І навіть найдосвідченіший лікар фонендоскопом може нічого не почути. І при постукуванні не почує глухого, «печінкового» звуку – як при крупозній пневмонії.

Медики кажуть в таких випадках – «немає фізикальних даних».

А ось на комп’ютерній томографії це може виглядати «матовим склом».

КТ – тонкий і точний метод. Роздільна здатність сучасних КТ-сканерів – менше міліметра. А «матове скло» – це напівпрозорість. Трохи збільшена щільність в певних невеликих ділянках.

І з’являються висновки «Ураження 10 (20-30-40 – потрібне підкреслити) відсотків легеневої тканини». І натовп переляканих людей бігає між недоступним сімейним лікарем і аптекою з магічним антибіотиком (противірусним – інтерфероном – екстрактом китайського мохнорилого таргана).

Не треба так. Просто знайте – для цього вірусу ураження легень характерно.

Ну ось такий він, наш SARS-CoV-2. Тому мінімальні зміни в легенях (нехай навіть ми їх не бачимо на КТ) будуть у більшості пацієнтів.

І «пневмоній» таких зараз – море.

Для цього вірусу і для цієї хвороби це – нормально.

І, в більшості випадків – нічим жахливим не загрожує.

Журналісти часто мене питають – «Які Ваші прогнози, як багато у нас ще буде таких хворих?» Чим більше переляканих громадян будуть робити собі КТ – тим більше буде «пневмоній». З точки зору медицини – здорових немає, є – недообстежені.

А будь-яке обстеження повинно мати сенс і мету.

Якщо ви пару разів кашлянули і відчули паніку та дефіцит антибіотиків у вашому організмі – це таке собі показання для проведення КТ дослідження )

Джерело: Сторінка «Facebook» Юрій Жигарєв

Alter Ego

One Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.