0

Про «взаємовигідні» стосунки при некомерційній комунальній комерції

07-3Цими днями у стрічку на «фейсбук» потрапила статейка під назвою «Главврач Березнеговатской ЦРБ безосновательно подняла аренду «Фармации», нанеся комунальному предприятию болем 30 тыс убытка – облсовет». Прочитавши назву статті, мені спочатку подумалося, що вигадати такий заголовок міг тільки журналіст з комунальної газети. Повну уяву про типову комунальну газету можна отримати передивившись фрагмент фільму «Дванадцять стільців» і переслухавши черговий раз безсмертний хіт «Балада о гангрене»: страдал Гаврила от гангрены, Гаврила от гангрены слег.

Однак я помилився, репортажик оформила творча група журналістів стайту з промовистою назвою «Преступности нет». Треба сказати, що невигадлива приставочка «net», яку принесла до нас інформаційна епоха народила цілий пул креативних назв сайтів, програм, електронних адрес тощо. Наприклад,  «Цензор.Нет», «Зайцев.Нет», «Gowna.Net» тощо. Будемо сподіватися, що в медичній журналістиці на підході нові актуальні назви з «нет», як то «Mozgow.Net», «Журналістики.Нет», «Самоврядуванню.Нет», «Автономізації.Нет» і так далі.

Отже, прочитавши у назві статті про необґрунтоване завищення цін та завдання збитків при орендуванні приміщення, що для будь-якої нормальної людини є нісенітницею, мною було прийнято рішення більш детально поцікавитися інтимними моментами комунального бізнесу. І професійна чуйка мене не підвела. На нас чекає «велике» майбутнє від наростаючої феодальної децентралізації. Ну, а “ехвект” від некомерційного комунального підприємництва буде, без перебільшення, просто вражаючим.

Про суть конфлікту. Березнегуватська центральна районна лікарня є комунальною власністю громади району і здає приміщення в оренду підприємству «Фармація», яка також є комунальним підприємством і належить обласній раді. Правила оренди приміщень районної лікарні визначає власник – районна рада. Традиційно ключовим положенням правил здачі в оренду комунальної власності є стартова або мінімальна вартість квадратного метра, встановлена експертним шляхом. Далі приміщення виставляється на конкурс і перемагає той, хто більше запропонував.

До 2013 року комунальне підприємство «Фармація», орендувало в районній лікарні якусь площу, треба розуміти, за мінімальною стартовою ціною. Тут приїхали люди з Києва, з антимонопольного комітету і визнали районну лікарню монополістом у питаннях здачі в оренду приміщень районної лікарні (тепер ясно чим займається ця структура), примусили заплатити штраф і провести конкурс. Районна лікарня платить державі (!) штраф, проводить конкурс і піднімає орендну плату у кілька разів. «Фармація» погоджується на нову ціну і переукладає договір на 3 роки. У 2016 році після закінчення терміну дії договору «Фармація» хоче переукласти юридичні домовленості з районною лікарнею по стартовій конкурсній ціні, тобто ціні у 5 разів меншій. Керівництво районної лікарні просить «Фармацію» або йти на новий конкурс відповідно до положення затвердженого районною радою, або продовжити договір за існуючою ціною, або забирати свої речі і вибиратися.

Що робить «Фармація». Її керівництво пише скаргу на керівництво районної лікарні в Миколаївську облраду. Головного лікаря викликають (!) в обласну раду і звинувачують, увага, у необґрунтованому завищені ціни на оренду (так ніби це головний лікар цю ціну встановила) приміщень власності, до якої немає ніякого відношення обласний центр. Ну як вам самоврядування? Але це ще не все. Головному лікарю закидають у сплаті штрафу, накладеному Антимонопольним комітетом і кажуть, що треба було, виявляється, звертатися в суд. Районна лікарня, на думку юриста обласної ради, повинна була кістьми лягти, заплатити за судові витрати з власного бюджету, але відстояти право «Фармації» на ціну оренди, яка їй подобається. Ось вона децентралізована некомерційна комунальна комерція під пильним оком старших товаришів.

Позиція обласної ради проста. Або ви запускаєте наше комунальне підприємство на тих умовах, яких ми вам скажемо, або ми вам будемо шити 30 тис грн. збитків за неправильну ціну на оренду. Причім зі слів зрозуміло, що апарат обласної ради дуже не хоче судового розгляду цього питання. Він пропонує без конкурсу по мінімальній стартовій ціні, тобто з порушенням законодавства, здати площі «Фармації».

Мені довелося поцікавитися чи зобов’язані комунальні заклади районів забезпечувати комунальних сородичів площами. Виявляється, – ні. Присутність у районах «Фармація» повинна вирішувати самостійно і шукати собі приміщення, де завгодно, а значить за ринковими цінами.

Так ось. До чого це все. Нам не один десяток раз реформатори при обґрунтуванні створення некомерційних комунальних підприємств, розмежуванні вторинного і первинного рівнів медичної допомоги, при наданні юридичної суб’єктності центрам ПМСД, при поясненні щодо важливості диференціації в оплаті послуг, реалізації принципу «гроші йдуть за пацієнтом» тощо розповідали, що комунальні підприємства різних рівнів зможуть укладати між собою взаємовигідні угоди по обслуговуванню пацієнтів, таке інше і тому подібне. Ситуація з Березнегуватською ЦРЛ чітко і наочно демонструють всю «взаємовигідність» комунальної співпраці і показують реальну вартість самоврядування. Мабуть, точно таку ми отримаємо і автономність лікарень.

Після взаємовигідної співпраці старшому і сильнішому може видатись, що він отримав від вас збитки внаслідок необґрунтованої ціни. Також на вашу голову знайдеться антимонопольний комітет і купа юристів-невігласів, пристанищем для яких давно уже стали різного роду державні структури.

Якщо хтось хотів дізнатися, що це воно таке некомерційний комунальний неприбутковий бізнес, то це саме воно – спочатку до вас прийде антимонопольний комітет і повідомить, що все дуже підозріло дешево і ви, мабуть, у змові – платіть штраф. А потім сильніший скаже, що з 31 тис грн. ви маєте повернути 30 тис грн., оскільки ціни у вас завищені. А ось у «Фармації», треба розуміти, ціни для районної лікарні в самий раз, і справедливі, і збалансовані, і обґрунтовані. 

Анатолій Якименко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.