0

«Стоматолог, який працює, не може бути бідним…»

stomatАвтор Наталія ДРУЖБЛЯК. Відеоверсія

У львівських комунальних поліклініках планують створити самоокупні госпрозрахункові відділення. Лікарі проти.

З 1 липня у комунальних стоматологічних поліклініках Львова мають запрацювати госпрозрахункові відділення. Пацієнт платитиме за своє лікування офіційно, у касу. “Робиться це для того, щоб зекономити бюджетні кошти, — поліклініки мають самі на себе заробляти”, – кажуть представники міської влади. “Для того, щоб на законних підставах скоротити кількість працівників у медзакладах і відібрати у львів’ян право на безкоштовну медичну допомогу”, – переконані лікарі. Щоб з’ясувати, яка із сторін конфлікту має рацію, редакція “ВЗ” вирішила організувати круглий стіл за участі начальника департаменту гуманітарної політики ЛМР Галини Слічної, депутата ЛМР (за фахом — лікаря-стоматолога) Андрія Рікоти, заступника начальника управління охорони здоров’я ЛМР Наталії Літвінської, голови Львівського обласного осередку Асоціації імплантологів України Ореста Штуки, голови Львівського обласного осередку Асоціації приватно практикуючих лікарів-стоматологів України Андрія Гаука, завідуючого терапевтичним відділенням 3-ї міської комунальної стоматологічної поліклініки Олександра Бурія, голови профкому 1-ї стоматполіклініки Ольги Пораскової, представника 1-ї стоматполіклініки, адвоката Назара Зубашевського, представника профкомів 1-ї, 4-ї і 5-ї поліклінік, адвоката Галини Мельник, голови профспілки 3-ї поліклініки Надії Тацій, голови профкому 4-ї стоматполіклініки Оксани Оленюк та голови профкому 5-ї поліклініки Ольги Залізняк.          

Галина Слічна. Поперед­ньо дійшли згоди з керівниками комунальних стоматологічних поліклінік: 61% працівників залишаться на бюд­жетному утриманні, 39% перейдуть на госпрозрахунок. На бюджеті залишиться 52% лікарів, 62% фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою, 57% молодшого медичного персоналу, 88% іншого персоналу. Йдеться про дорослі відділення. Персонал дитячих весь залишиться на бюджетному утриманні.
Значна частина лікарів у стоматологічних поліклініках працює на неповну ставку. Штатних одиниць — 302, а працівників — 425.
Відділення, які надають платні послуги населенню, не є чимось новим. Функціонують у поліклініках з 1996 року. Протезування у нас повсюдно платне. Рентген — платна послуга.  

Наталія Балюк. Комунальні поліклініки фінансуються з державного чи місцевого бюджету?

Галина Слічна. З державної субвенції, яка розраховується на кількість жителів. Якщо про­аналізувати всі видатки з бюджету на галузь охорони здоров’я, понад 80% йде на виплату заробітної плати. А треба ще заплатити за енергоносії, кошти на які з державного бюджету ніхто не додає. Не фінансується з державного бюджету індексація, яка зростає у геометричній прогресії. У травні 2014 року мали індексацію 14 гривень, у грудні вийшли на 286 гривень. Це шалені кошти.

Андрій Гаук. Не знайдете такої держави у світі, яка би на 100% дотувала стоматологію. Кожна поліклініка має сама себе фінансувати. Створіть якусь колективну структуру — акціонерне чи публічне товариство — і самі думайте над тим, як розподілити кошти, щоб вистачило на зарплати медсестрам, прибиральникам, кочегарам. Звичайно, для цього треба вносити зміни у Конституцію. Треба нарешті визнати, що медицина у нас — платна, і що стоматолог, який працює, не може бути бідним.  

Ольга Пораскова. Сказали: “Держава у нас бідна”. А що таке держава? Це — люди. Хочете, щоб бідні люди оплачували медичні послуги? Говорите про стоматологів. А травматологи, гінекологи, хірурги грошей з пацієнтів не беруть?! Щоб впровадити реформу у галузі, треба провести реорганізацію, надати їй стартовий капітал, з яким би та галузь могла розвиватися.
Стоматологія — витратна галузь. Лікар-стоматолог мусить сам все купити. Пішли до терапевта, він виписав рецепт, і пацієнт йде і лікується. А ми хворих в аптеку за пломбою не посилає­мо.
Пропонували — давайте створимо відділення при спецкоштах. Воно так само самоокупне. Запитували, чи треба буде ставити нові касові апарати. Казали, ні, беріть ті самі і кидайте гроші на спецкошти.
Розгляд нашого питання на сесії міськради відкладали вісім разів, а на дев’ятий раптом проголосували.

Галина Слічна. На нараді з керівниками установ говорили (особисто це питання підняла), з чого стартуємо. Дали доручення керівнику управління охорони здоров’я про те, щоб він вніс зміни до асигнувань. Були додатково скеровані кошти на стоматполіклініки для того, щоб до липня закупити необхідне обладнання і витратні матеріали.

Ольга Пораскова. Всі працівники мають підписати  згоду на перехід на госпрозрахунок. Якщо такої згоди не дадуть, 1 липня їх звільнять (без згоди на те профспілки, бо рахується, що це не з подачі роботодавця). Якщо дадуть, їх переведуть на госпрозрахунок. Якщо за три місяці не виконають плану, їх звільнять.

Надія Тацій. А план — 25 тис. гривень щомісяця!

Наталія Балюк. Звідки взялася ця сума?  

Ольга Пораскова. Приблизно вирахували.

Наталія Літвінська. Запитували, чому було прийнято таке рішення (про створення госпрозрахункових відділень. – Авт.)? Тому що це виходить з інтересів місцевої громади. Ваш бюджет формується з податків, які вона платить.
Настав час говорити правду. Правда криється у цих 30 сторінках тексту, який я передала у прокуратуру. Це — результат комплексної перевірки стоматполіклінік і останньої перевірки однієї з них. Перевірили 50 лікарів. Тільки один зміг підтвердити, що надавав медичну допомогу. У нього збіглися дані з картки і дані з реєстратури з т. зв. контро­льними формами, що їх ведуть лікарі. 49 лікарів не змогли підтвердити, що надавали допомогу пацієнтам. Третина лікарів взагалі не може виправдати свою зарплату — у них немає жодних записів! У третини прізвища і номери пацієнтів у картках і формах, які заповняють, не збігаються з прізвищами та номерами у документах, які підняли у реєстратурі. Пропонувала адміністрації: давайте я прийду, нічого не буду робити, а ви мені за це платитимете зарплату. Вони виправдовуються: “Що ми зробимо, якщо таке законодавство?”. Третина офіційно працює на 0,5 ставки, а пишуть, що працюють протягом 6-8 годин.

Андрій Гаук. Зарплата лікаря у поліклініці — 1250 гривень. Опитав десятки лікарів, чи вона їх влаштовує. Відповідають: “Так”. Бо беруть за свою роботу гонорари…

Орест Штука. Існуюча на сьогодні система охорони здоров’я – це комуністична система, яка передбачає планові захворювання. Чиновники визначають, скільки у кого має бути карієсів, пульпітів тощо. Так вибудовується піраміда розкрадання грошей.  Це те саме, що забрати газові лічильники у всіх квартирах і сказати, що відтепер усі мають сплачувати однакові суми за газ: і ті, що будуть економити, і ті, що будуть випалювати його навіть влітку. Система Семашко (система комуністичного розподілу коштів) передбачає централізоване рішення про виділення коштів, які повинні доходити до кінцевого пацієнта, пройшовши через руки великої кількості чиновників. А фінансувати треба кожну конкретну клінічну ситуацію. Кошти повинні надходити напряму на запит пацієнта — не важливо, чи його лікування буде фінансувати страхова компанія, чи держава, і від лікаря повертатися нагору.

Олександр Бурій. Хочу відповісти на закид Наталії Літвінської. Не буду говорити за всю поліклініку, але за своє відділення скажу: пильно стежимо за тим, щоб усі лікарі мали відповідне трудове навантаження. Пульпітів, пародонтитів у пацієнтів вистачає, щоб кожен лікар дав ці трудові одиниці.

Наталія Літвінська. За кожною комунальною поліклінікою закріплені певні райони міста — разом із визначеною кількість жителів. Але чи всі вони обслуговуються у державних поліклініках? При розгалуженій системі приватних клінік багато людей обслуговується у приватних клініках. От вам і відповідь на питання про раціональне використання коштів.

Наталія Балюк. А хіба комунальні поліклініки не працюють значною мірою як приватні? Я обслуговуюся у приватній клініці, моя мама — у державній. Вона завжди дає лікареві гроші. Ці гроші кладуться у кишеню — з них не сплачуються податки, вони ніде не обліковані.

Наталія Літвінська. Давайте прийду до вас додому і перетворю вашу квартиру на свій приватний кабінет. Будете мене фінансувати, платити за світло і газ, який використаю під час приватних прийомів. Отак воно виглядає…

Назар Зубашевський. Пацієнт постане перед вибором: піти йому у госпрозрахункове відділення, де доведеться заплатити за надані послуги, чи бюджетне і отримати ці послуги безкоштовно. З чого будуть фінансуватися зарплати працівникам госпрозрахункових відділень, якщо люди не будуть там обслуговуватися?

Наталія Літвінська. За рахунок того, що вивільняться кошти, незахищені верстви населення у будь-якому випадку отримають ці послуги безкоштовно. А ті, що обслуговувалися платно (просто клали гроші лікареві у кишеню), будуть платити.

Олександр Бурій. Не повин­ні дурити державу, держава не повинна дурити нас. Представник міської ради правильно сказала: практично всі кошти, що виділяються на державну стоматологію, йдуть на зарплати і комунальні послуги. А стоматологія потребує великих капіталовкладень. Пропонуєте виконувати план — 25 тис. гривень на місяць. Це означає, що лікарі будуть отримувати вдвічі меншу зарплату, ніж зараз. На комунальну поліклініку виділяють 100 тис. гривень. Цих коштів не вистачить, щоб один кабінет запустити.  

Назар Зубашевський. Людина, яка не підпише згоду на перехід на госпрозрахунок, буде звільнена з роботи. Ось алгоритм міської ради.

Наталія Літвінська. Не підміняйте поняття! Це — витяг із законів про працю. У ньому йдеться про те, як правильно повідомляти працівників про звільнення.   

Андрій Рікота. Представники комунальних поліклінік оскаржують ухвалу міської ради, бо вона, на їхню думку, не була юридично правильно оформлена, що у ній є якісь недосконалі речі. Так ми не знайдемо конструктиву. Мета яка була? Зекономити бюджетні кошти (а це — 6 млн. гривень). Аргумент? Аргумент. Був присутній на комісіях, зустрічах. Головних лікарів не раз просили озвучити власне бачення, а вони її просто оскаржили. Якщо ідея погана, давайте разом шукати модель, яка дозволить зекономити кошти бюджету і надавати пацієнтам якісну медичну допомогу.

Надія Тацій. А хіба немає корупційного складника у тому, що головний лікар буде визначати, хто піде на госпрозрахунок, а хто — залишиться на бюджеті?

Андрій Рікота. Ці ризики обговорили на сесії міськради. Ви не внесли своїх пропозицій. Ухвала набуває чинності 1 липня. Є ще час виробити модель, за якою будемо працювати. У найбільш незручному становищі опинилися ви — от ви і вносьте пропозиції.

Галина Слічна. На зустрічі з головними лікарями піднімала питання про закупівлю обладнання. Вони казали: “Хай вас голова за це не болить, у нас є обладнання. Нам потрібні незначні кошти на придбання витратних матеріалів”. У мене є розрахунки кожної стоматологічної поліклініки і їхні позиції щодо фінансування. Максимальну суму подала 5-а поліклініка — 232 тис. гривень. Коли проговорювали з ними, що це можуть бути менші суми, казали, що і це не є проблемою.

Олександр Бурій. Госпрозрахунок лягає на плечі терапевтичних відділень. Не будуть переводитися працівники, які мають неповнолітніх дітей, групу інвалідності. Навіть не маємо з кого набрати тих 39%.

Галина Слічна. Запитували головних лікарів, навіщо їм такий великий штат обслуговуючого персоналу? На госпрозрахунок буде переведено лише 12% іншого персоналу. 50% персоналу ходить на роботу, щоб попліткувати. Коли лікар веде прийом, поруч має бути санітарка, яка помиє, поприбирає. Але цього немає. У приватній клініці вміють рахувати гроші. Людина отримує зарплату і гідно почувається. Але вона вісім годин працює.

Наталія Літвінська. Не сприймайте гроші держави як щось аморфне. Сприймайте їх як свої. Поставте себе на місце приватного підприємця. Спробуйте раціонально розподілити  кошти держави. Ви би їх отак роздавали направо й наліво?

Галина Мельник. Надали сотні звернень від лікарів, жителів, щоб зупинити дію цієї ухвали до кінця року. 6 млн. гривень — це та сума, яку зекономлять, але ніхто не каже, на що ці кошти підуть.
Ухвала порушує 12 статей Конституції, 13 пунктів статуту поліклінік, 10 статей Кодексу законів про працю, 8 пунктів галузевої угоди, 11 пунктів колективних договорів, 10 статей Господарського кодексу. От на що готова йти влада, щоб зекономити гроші!

Надія Тацій. У нас є приклад госпрозрахункової поліклініки, яка працює 17 років. У них був штат з 70 лікарів, а залишилося сім.

Галина Мельник. Владі треба бути чесною і сказати, що буде скорочено 35-40% працівників, якщо не хочемо, щоб на нас відкривали кримінальні справи.

Наталія Балюк. Реформи потрібні — всі з цим погоджуються, але ніхто не хоче, щоб починали з нього. Треба шукати компроміс, щоб процес пішов.

А тим часом…

Районний суд Львова призупинив дію ухвали Львівської  міськради до розгляду справи по суті.

Першоджерело “Високий замок”

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.