0

КУДИ ЙДУТЬ БЛАГОДІЙНІ ВНЕСКИ У ЛІКАРНЯХ?

Першоджерело: http://vlasno.info

Благодійні внески у медичних закладах ‒ відпрацьована корупційна схема чи реальна допомога? Ми спробуємо дізнатися: справді ці кошти добровільні (чи примусові), на що ідуть благодійні гроші людей та кому вигідна діяльність благодійних фондів у лікарнях.

У 2014 році «Інститут аналітики та адвокації» провів соціологічне дослідження, як вінничани сприймають медицину в місті. Було опитано 400 людей, 84% з яких вважають, що медицина у місті безкоштовна лише на словах. До благодійних фондів у лікарні сплачували кошти 77% вінничан. 86 % хотіли б, щоб інформація про те, на що пішли сплачені кошти була прозорою і доступною. І лише 21% мешканців Вінниці задоволені послугами у державних лікарнях.

Регіональний координатор проекту “Неформальні платежі у закладах охорони здоров’я” Тетяна Бордюженко розповідає, що найбільшою проблемою є те, що ні пацієнти, ні Департаменти охорони здоров’я не можуть дізнатися, чи доходять благодійні внески на потреби лікарні, чи потрапляють у чиюсь кишеню.

Не новина, що лікувальні заклади недофінансовують. Можливо, і тому вони змушені співпрацювати з благодійними фондами. Так, при зверненні до лікаря людям пропонують внести «добровільний» внесок у фонд. Вінничани розповідають, що під прикриттям так званих благодійних внесків працівники лікарень неодноразово вимагали з них гроші.

В мережі інтернет вінничани ледь не на випередки розповідають свої історії про вимагання в медичних закладах сплати так званих добровільно-примусових благодійних внесків.

Чи справді грошові внески в Вінницьких медзакладах добровільні, ми вирішили дізнатися, безпосередньо завітавши до Центру первинної медико-санітарної допомоги №2.

Ще на рецепшені за медичну карту я заплатила 6 гривень і за це мені дали квитанцію про благодійний внесок. За заяву лікуватися саме в цій лікарні з мене просили кошти 50, 20 або 10 гривень, але в мене було лише 4 гривні. Та врешті-решт, 4 гривні з мене не взяли, мабуть тут беруть лише фіксовані 10, 20 чи 50. Далі я пішла до свого дільничного лікаря, тут за гроші мені навіть не обмовилися. Наступного дня я здавала аналіз крові, де в мене також не просили благодійної пожертви. В кабінеті флюорографії мене ввічливо запитали чи можу я сплатити благодійні кошти також, в кардіології запитали про внесок на плівку.

Нещодавно редакція “Власно Інфо” відправляла запит на інформацію в Департамент охорони здоров’я та курортів Вінницької облдержадміністрації про діяльність благодійних фондів у закладах охорони здоров’я Вінницького обласного підпорядкування, на що отримали відповідь, що Департаментом видано наказ, що головні лікарі зобов’язанні контролювати рух благодійних внесків, а також облаштувати в доступному місці стенди для пацієнтів, щоб розміщувати інформацію про використання благодійних внесків.

Ми вирішили дізнатися, як виконується наказ Департаменту охорони здоров’я та курортів області, безпосередньо завітавши до лікувальних закладів. Головний лікар Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Василь Паненко розповідає, що лікарня активно співпрацює із благодійними організаціями, зокрема із найпопулярнішим у Вінниці ‒ обласним відділенням міжнародного фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань.

Попри сумніви у прозорості роботи благодійних фондів, і директор Департаменту охорони здоров’я та курортів Вінницької ОДА, і головний лікар ВОДКЛ зізнаються, що без грошей з фонду лікарні, як то кажуть, просто “загнуться”.

Скільки благодійних організацій функціонує у закладах охорони здоров’я Вінниці ми запитували і в Департаменті охорони здоров’я Вінницької міської ради, однак чіткої відповіді так і не отримали. А на запитання, хто контролює діяльність благодійних фондів та хто є кінцевими вигодоодержувачами благодійних внесків, отримали відповідь, що “благодійні організації самостійно визначають сфери, види, місце і бенефіціарів благодійної діяльності. Контроль відповідності діяльності та використання активів благодійної організації здійснює безпосередньо наглядова рада організації”.

Ми вирішили завітати до відомого благодійного фонду у Вінниці, за адресою Театральна, 20. В інтернет-мережі про фонд, на жаль, інформації ніякої не знайшли. На запитання, чому фонд так важко знайти, його керівники кажуть, що до них нерідко приходять представники різних служб перевірок, а орендодавцям приміщення це не завжди подобається, тому кажуть, часто переїздять. Відразу показують нам корінці та квитанції, за якими ведуть фінансову звітність. Нас запевняють, що схема руху благодійних пожертв проста і прозора.

Ще один цікавий факт, який повідомили керівники благодійного фонду — деякі люди приходять до них і забирають свої благодійні пожертви назад. Мовляв, давали лікарям гроші, щоб ті надали якісні послуги, бо існує у нас такий чи то досвід, чи то стереотип, що без грошей на вас навіть і не глянуть. А тепер хочуть забрати свої кошти назад. Як фонд звітує за зібрані кошти, керівництво каже, що лише за касовими ордерами, інша звітність їм не потрібна.

За законодавством України із зібраних фондом пожертв на лікарні має повернутися 80% коштів, решту 20 фонд залишає на власні витрати. Однак, керівництво відділення міжнародного фонду з наслідками травм та захворювань запевняє, що на потреби фонду залишають лише 5-6% всі решта ідуть на допомогу бійцям, дитячим будинкам та іншим нужденним. Показують численні подяки за допомогу.

Загальна сума коштів за 2014 рік, що благодійний фонд передав у лікарні складає 13 846 108 гривень. Керівництво надає нам акти передачі коштів на окремі лікарні. Наприклад, в Дитячу обласну передали 1 743 454 гривень 66 копійок, в Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 повернулося 181 327 гривень, в Центр матері і дитини ‒ 343 430 гривень. Ми вирішили перевірити чи співпадають суми звітів фонду та лікарень безпосередньо запитавши у головних лікарів. У Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 нам надали таку ж суму, що і в благодійному фонді. Та це і не дивно, адже в актах передачі благодійної допомоги стоять підписи і представника фонду і представника лікарні. Яку суму коштів зібрали лікарні і яка сума доходить до фонду, а згодом знову потрапляє в медзаклади наразі так і невідомо через непрозорість процедури благодійних внесків. Як повідомив головний лікар дитячої обласної лікарні, з фонду їм також надійшло 1 743 454 гривень 66 копійок.

На думку експертів, у випадку із збиранням благодійних коштів “по-вінницьки”, на кожному етапі існує ризик корупційної схеми. А саме: найнижчий рівень ‒ медичний персонал лікарні, який у квитанції може прописати одну суму, а в корінці зовсім іншу, звичайно меншу. Головні лікарі, адже найчастіше саме їм зносять зібрані гроші. Менеджери благодійних фондів ‒ випадково можуть не донести певну кількість корінців та квитанцій або ж не внести їх у так званий касовий ордер. І найвищий рівень ‒ безпосередньо керівництво благодійної організацій, що везе гроші в банк, але також може не довести, адже сам процес практично ніхто не контролює.

За словами Тетяни Бордюженко, наразі між благодійними фондами та закладами охорони здоров’я потрібно підписати нові договори, які передбачають періодичне звітування перед громадськістю не лише лікарень, але й благодійних фондів. Однак, каже, керівництво, вже всім відомого обласного відділення міжнародного фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань відмовляється від такого нововведення, а отже, – має що приховувати від пацієнтів.

Ми також запитали у керівництва благодійного фонду, чи не хотіли б вони запровадити систему онлайн-звітності, однак у відповідь отримали категоричне ні.

Тож, пацієнтам варто знати, що благодійні внески здійснюються виключно на добровільних засадах, а якщо з вас вимагають гроші ‒ звертайтеся до правоохоронних органів. Але й існує інша сторона медалі ‒ без благодійних коштів, які сьогодні жертвують українці наші лікарні мабуть би не вижили.

Відеограф: Дмитро Тищенко

 

Alter Ego

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.